Doğrudan posta yönteminde müşterilerin geri kazanımları ile demografik, sosyo-ekonomik özellikleri arasındaki ilgi ve yönteme ilişkin değerlemeleri
Demographical, social-economical features, spending habits of the customers that were gained back through direct mailing method and their opinions, expectations and suggestions about the method
  1. Tez No: 215517
  2. Yazar: ESEN DENİZ KARTAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Doğrudan pazarlama uygulayıcılarının, doğrudan pazarlama stratejilerini oluşturmalarına, kayıp olarak nitelendirdikleri müşterilerini geri kazanım yöntemlerini belirlemelerine yardımcı olabileceği düşüncesinden hareketle, doğrudan pazarlama yöntemlerinden biri olan doğrudan posta yöntemi ile geri kazanılan müşterilerin demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri, satın alma alışkanlıkları, doğrudan posta yöntemi ile ilgili düşünceleri, beklenti ve önerileri araştırmaya değer görülmüştür. Doğrudan posta yöntemi ile geri kazanılan müşterilerin demografik, sosyo-ekonomik özelliklerinin ve alışveriş davranışlarının bilinmesi, doğrudan posta yöntemi uygulayıcılarına, hangi demografik, sosyo-ekonomik statüde yer alan ve hangi alışveriş davranışlarını sergileyen müşterilerin geri kazanılabileceği yönünde yol gösterici olacaktır. Ayrıca yine geri kazanılan bu müşterilerin doğrudan posta yöntemi ile ilgili düşünce, beklenti ve önerilerinin ortaya konması, uygulayıcıların bu yöntemi tercih ederken ve uygularken yöntem ile ilgili özellikle hangi noktalar üzerinde yoğunlaşmaları gerektiği yönünde fikir verebilecektir. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde doğrudan pazarlama kavramı, avantajları ele alınmıştır. İkinci bölümde doğrudan pazarlama yöntem ve stratejilerine yer verilmiş olup, çalışmamız için tercih edilen ve doğrudan pazarlamanın kalbi olarak nitelendirilen doğrudan posta yöntemi üçüncü bölümde ayrıca detaylandırılmıştır. Dördüncü bölümde, doğrudan posta yöntemi ile geri kazanılan müşterilerin demografik, sosyo-ekonomik özellikleri ile alışveriş davranışlarını, doğrudan posta yöntemi ile ilgili düşünce ve önerilerini ortaya koymak için çok katlı mağazacılık müşterilerine uygulanan araştırmanın süreçleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Yine bu bölümde, müşteri geri kazanımı üzerinde durulmuş, doğrudan posta yöntemiyle müşteri geri kazanımı konusundaki uygulama örneklerine de yer verilmiştir. Beşinci bölümde, mağaza müşterilerine uygulanan anketler değerlendirilmiştir. Altıncı ve son bölümde araştırma ile elde edilen verilerden yola çıkarak yapılan yorum ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is decided to study the demographical, social-economical features, spending habits of the customers that were gained back through direct mailing method and their opinions and expectations and suggestions about the method, in order to help direct marketers build direct marketing strategies, devise plans to recover their lost customers. Knowing the demographical, social-economical features, and shopping habits of the customers gained through direct mailing method, will help understand which customers can be gained back and also their details regarding demographical and social-economical information. Also, knowing the opinions, suggestions and expectations of these recovered customers, about direct mailing method, will help determine the points that must be particularly focused on while using this method. The study comprises of six chapters. In the first chapter, the concept of direct marketing, and its advantages have been dealt with, while the second chapter focuses on direct marketing methods and strategies. Third chapter specifically deals with direct mailing method, which is considered as the heart of the direct marketing. Fourth and fifth chapters include information about the demographical, socialeconomical and shopping habits and views, expectations and suggestions of the customers gained through direct mailing method, with the help of survey conducted with the customers of a multi-storey retail store. In the sixth and final chapter, comments and suggestions based on the survey data can be found.