İnsan kaynakları yönetimi açısından örgütsel küçülme ve bir arastırma
Downsizing from human resources management perspective and a research
- Tez No: 215515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Küresellesen dünyada, 1980'lerden sonra baslayan uluslararası ticaretin yogunlasması,teknolojideki gelismeler ve her alanda rekabetin artması gibi önemli degismelere baglıolarak isletmelerde ?stratejik yönetim? anlayısının daha fazla benimsendigigözlenmektedir. Buna baglı olarak isletmeler, çevrelerine uyum gösterebilmek için o günekadar kabul görmüs olan stratejilerin dısında farklı stratejilere yönelmislerdir. Bu yenistratejilerden birisi de ?örgüsel küçülme? stratejisidir.Örgütsel küçülme; özellikle ekonomik kısıtlamalardan etkilenen ve yogun rekabetinyasandıgı sektörlerde rekabet gücünün arttırılabilmesi, piyasadaki degisikliklere uyumgösterilebilmesi ve bu degisimlerin yönetilebilmesi amacıyla, organizasyonların aslifonksiyonları ve temel yetkinlikleri üzerinde odaklasmasını ve esnek bir yapıyadönüstürülebilmesini hedefleyen, bunun için etkin olmayan birimlerin ve faaliyetlerinelimine edilmesini ve bunun sonucunda da isgören azaltılmasını gerektirebilen birstratejidir.Günümüzde isletmelerin stratejik bir ortagı olma yolunda hayli mesafe almıs olan insankaynakları yönetimi islevi ve bölümlerinin de kuskusuz örgütsel küçülme sürecinin herasamasında görev almaları gerekmektedir. Arastırmalar, süreç içinde insan kaynaklarıyönetimine verilen önemin küçülmenin basarısı üzerindeki olumlu etkisini ortayakoymustur. Dolayısıyla, örgütsel küçülme planları olusturulurken, insan kaynaklarınınetkin bir sekilde yönetilmesi, önem kazanmaktadır. Ayrıca, küçülme sürecinde, insankaynakları bölümleri, düzenli iletisimi saglamalı, çesitli söylentiler ile ilgili olumsuzetkileri en aza indirgemeye çalısmalı ve çalısanlara gerçek bilgileri iletmelidirler.Bu çalısmada yer alan arastırmanın amacı ise; genel olarak ve insan kaynakları yönetimiaçısından isletmelerin örgütsel küçülmeye iliskin politika ve uygulamalarını ortayaçıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, it is observed that companies have adopted ?strategicmanagement? understanding more than before, motivated by the intensification of theinternational commerce which started after 1980's, developing tecnology and increasingcompetition in all areas. In relation to this, companies have had different strategies insteadof common and accepted strategies to adapt their enviroments.“Downsizing Strategy ”isone of these new strategies.“Downsizing”is a strategy which may require decreasing the number of employees and theelimination of ineffective units and actions as a result of converting the organization tofocus it?s fundamental functions and competences and a flexible construction aiming ateconomical restriction, increasing the competition power, especially in the intensivelycompetitive markets, and in order to be able to manage these changes.It is necessary for human resources management function and departments, which hasprogressed fairly to become a strategic copartner of the enterprises today, to be functionalat all process stages of“downsizing”. Researches have implied the positive effect of theattention paid to Human Research Management in the process of downsizing. For thisreason, it is of great importance to manage human resources effectively in the process offormulating a downsizing plan. Furthermore, in downsizing process, human resourcesdepartments should ensure communication regularly, minimize the effects of variousrumour and deliver true information to the personnel.The aim of the reseach in this study is, generally and from human resources managementview, to reveal the policies and applications of the companies regarding downsizing.