Sultanahmet Örme Dikilitaş'ta ayrışmaların teşhisi ve önerilen koruma yöntemleri
The diagnosis and the intervention proposals for the Sultanahmet Ashlar Obelisk
- Tez No: 215523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde Sultanahmet'te bulunan Hipodrom'un ortasındakiSultanahmet Örme Dikilitaşı'nın tarihçesi anlatılmış ve belgeleme çalışmasıyapılmıştır. Teşhis aşamasında anıtın yapı taşları ve diğer malzemeleri, bozulmaları,bozulmaya neden olan kaynakları, örnekler üzerinde yapılan kimyasal, instrumentalve petrografik analizler sonucu tespit edilmiştir. Teşhis aşamasında elde edilenverilere göre, koruma ilkeleri doğrultusunda, hasar yaratan ya da estetik olarakmalzemeye zarar veren kirlerin ve problemlerin yapıdan uzaklaştırılması içintemizlik çalışmaları, malzemelerin sağlıklı hale getirilmesi için sağlamlaştırma,dolgu-tümleme ve koruma yöntemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study the Sultanahmet Ashlar Obelisk, which built in themiddle of Hippodrome at Sultanahmet was documented and historically researched.The constraction materials of the monument and their deteriorations, as well as thesource of deteriorations, were diagnosed with chemical, instrumental andpetrographical analysis. As the results of these data, the conservation and restorationinterventions, as cleaning, consolidation, stone replacement and plastic repairs wereproposed