Sanayi-i Nefise Mektebinin Türk heykel sanatındaki yeri ve ilk heykeltraşlar
The role of academy of fine arts in the Turkish sculpture art and the first sculptors
  1. Tez No: 337456
  2. Yazar: DERYA UZUN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DAŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Türk heykel Sanatı, 19. Yüzyılda Sanayi-i Nefise Mektebi ile eğitim hayatına başlamıştır. Bununla birlikte, Türklerde ya da tarihsel süreçte heykel sanatının başlangıcının çok eski çağlarda dahi örnekler verdiği bilinen bir gerçektir. İslam dininde Özellikle Tanrı, asla resmedilemez. Gerçek olan ve yasak edilmeye çalışılan başka tanrılara ya da putlara tapınmayı engellemektir. Ancak çoğu hadis yanlış yorumlamalara sebep olmuş, ister istemez heykel sanatından kaçınılmaya çalışılmıştır. Fakat buna rağmen, tarih sürecinde Türk toplumları ve İslam devletlerinin örneklerinde; resim veya kabartma sanatı yapılma çabalarına tanıklık etmek de ilginçtir. Sanayi-i Nefise Mektebi açılmadan önce, heykel sanatı adına yapılan önemli girişimler olduğu bilinmektedir ve bu doğrultuda Kanuni Sultan Süleyman zamanında vezir İbrahim Paşa?nın Mohaç Seferi dönüşünde, birkaç heykel örneğini (Herkül, Apollon ve Diana) beraberinde getirdiği ve bunları İbrahim Paşa Sarayı önüne; At Meydanına (Sultanahmet) diktirdiği tarihi kaynaklarla kanıtlanmıştır. Sultanahmet Meydanı ayrıca, günümüze kadar gelen dikilitaşları ile bugün dahi önemini sürdürmektedir. (Burmalı sütun, dikilitaş ve örme sütun). Sanayi-i Nefise Mektebi açılmadan önce, bir padişahın-Sultan Aziz?in-ilk kez bir heykeli yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca Mektep kurulmadan önce, güzel sanatlar adına yapılan okul açma girişimleri oldukça önemli ayrıntılardır. Sanayi-i Nefise Mektebi, 3 Mart 1883 tarihinde eğitim-öğretim hayatına başlar. Uzun bir geçmişi olmayan ve dinsel çekincelerin etkisinde kaldığı düşünülen Türk heykeli, Sanayi-i Nefise mektebinin açılması ve heykel bölümünün kurularak başına Yervant Oskan?ın getirilmesiyle gerçek anlamda eğitim hayatına başlamıştır. Mektebin belki de en büyük hizmeti; ?heykel sanatı? nı topluma kazandırması olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Art of Turkish Sculpture, 19th Century has started training with The School of Fine Arts. However, the Turks or the beginning of the historical process of the art of sculpture, even in very ancient times, a fact known to give examples. Especially in Islam, God will never paint or draw. Is the real thing and that is to be prohibited“worship other gods or idols”to prevent t. However, most interpretations have resulted in false hadith, the art of sculpture inevitably tried to be avoided. Nevertheless, history and Islamic states in the process of samples of Turkish communities in painting or relief, are also very interesting to witness the efforts made art. Before opening the School of Fine Arts, sculpture, and this direction is known to be important initiatives on behalf of the reign of Süleyman the return time to Mohaç vizier Ibrahim Pasha, a few sculptures occurrence (Hercules, Apollo and Diana) and brought them in front of Ibrahim Pasha Palace ; Blue Square made by proven historical sources. Blue Square also with obelisks extant even today continue to be important. (Twisted columns, obelisks and knit column). Before opening the School of Fine Arts, a statue of a monarch-Sultan Aziz-known for the first time. In addition, before the establishment of the school in the fine arts is very important initiatives on behalf of the school in detail. The School of Fine Arts, on March 3, 1883 begins the academic life. Reservations under the influence of religious thought to be left without a long history and the Turkish sculpture, and sculpture section of the opening of Fine Arts College, Yervant Oskan per establishment by bringing real education started. The greatest service to the school; The art of sculpture has been adopted by the community.