Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının azerbaycan ve Türkiye ekonomilerine muhtemel etkileri
The likely effects of Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline upon the Azerbaijan and Turkey economies
- Tez No: 215524
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Enerji kaynagı olarak yerini tutacak baska bir seçenek bulununcaya kadar, petrol dünya ekonomisi üzerinde erisilmesi çok güç olan etkisini daima koruyacaktır. Ekonominin itici gücü olan petrolün sanayide kullanılması ile birlikte dünyada petrol kaynaklarına sahip olmak, üretimini elde tutmak, ulasım güzergahlarını denetim altında bulundurmak mücadelesi baslamıs ve bu ugurda sayısız savaslar yapılmıstır. Sovyetler Birligi'nin dagılmasından sonra, kanıtlanmıs 20 milyar ton petrol rezervine sahip Hazar havzasının ortaya çıkısı, bu enerji kaynagının paylasımı mücadelesini de beraberinde getirmistir. Hazar Denizinde varolan petrol yataklarının önemli bir kısmına sahip olan Azerbaycan, aynı zamanda uluslararası petrol sirketleri ile ortak üretim anlasmaları yapan ilk ülke konumunda olmustur. Yapılan anlasmalardan sonra, üretilecek petrolün hangi güzergahtan piyasalara ulastırılacagı meselesi uzun ve çetin mücadeleler sonucunda çözüme kavusturulmustur. Bu çalısmada, Azerbaycan'ın petrol tarihi ele alınmıs, yabancı sirketlerle yapılan petrol anlasmalarına yer verilerek üretilecek petrolün nakli konusunda ileri sürülmüs alternatif güzergahlar incelenmistir. Ana hraç Boru Hattı olarak gelistirilen projeler içinde Türkiye ve Azerbaycan tarafından desteklenen Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı projesinin seçimi sürecinde etkin olan faktörler ve projenin her iki ülke ekonomisine muhtemel etkileri arastırılmıstır. Sonuç olarak, Türkiye ve Azerbaycan'ın BTC boru hattı projesi kapsamında önemli parasal gelirler elde edecegi, sosyal yapılarında, stratejik konumlarında ve politik güçlerinde ciddi degisikliklerin yasanabilecegi ve her iki ülke ekonomisinin de uzun vadede olumlu etkilenecegi ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Oil will protect its effect for world economy which is so difficult to be reached, until any other material will be discovered that can substitude oil as an energy source. As soon as oil has been used for industry, the struggle for having oil resources, keeping the production, controling the transport way of oil has been started and therefore countless war had started. After the USSR had dissolved, the Hazar region that has minimum 20 billion tons oil reserve was appeared, and it started struggle sharing of this oil source. Azerbaijan that has the majority of the oil sources in Hazar region, is also the first country that made the partnership agreements about the production with the international oil companies. After the agreements, the problem of transporting way of oil had been solved at the end of the long and the though negotiations. In this framework the oil history of Azerbaijan was discussed, the agreements with the foreign companies about oil were mentioned, the alternative ways were investigated that were offered. The factors that were effective by the choosing process The BTC pipeline project that was supposed by Turkey and Azerbaijan among the projects that were developed for the Main Export Pipeline and the possible influences in economy of both countries were investigated. In conclusion, Turkey and Azerbaijan will acquire big revenues because of BTC project, and it is said that important changes would be appeared in their social structure, strategic place, political value. The economy of both countries will be effected pozitively in the long term.