Yapay sinir ağları ve tahmin modellemesi üzerine bir uygulama
Artificial neural networks and application on forecasting
- Tez No: 215542
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ERDAL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada amaç, tahmin tekniklerinde kullanılan bir araç olarak yapay sinirağlarının incelenmesi ve istatistiksel bir yöntem olan çoklu doğrusal regresyonanalizi ile karşılaştırılmasıdır.İlk bölümde yapay sinir ağları gelişim süreci ve fonksiyonel yapısı genel olarakanlatılmış, ikinci bölümde teorisi detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümdesınıflandırılma şekilleri, dördüncü bölümde ise sık kullanılan ağ topolojileri hakkındadetaylı bilgiler verilmiş Beşinci bölümde yapay sinir ağı tasarım aşamasındanbahsedilmiştir.Uygulamaya ayrılmış altıncı bölümde, Türkiye'deki imalat sanayi ihracat değerleriiçin yapay sinir ağları ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile tahmin modellerikurularak karşılaştırılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate artificial neural networks as tool offorecasting techniques and to compare with statistical method, the multiple linearregression analysis.In the first section, the evolution and the functional structure of artificial neuralnetworks are introduced in general terms and detailed theory is examined in thesecond section. In the third section, the classifications of neural networks and in theforth section, phases of the designing of neural networks are mentioned. In the fifthsection, the detailed knowledge of frequently used neural networks is given.The sixth section is reserved to the comparison of two forecasting methods; artificialneural networks and multiple linear regression analysis by means of modelingTurkish Production Industry Exports values and results of both methods arecompared and discussed.