Sistem dinamigi yaklasımı ile Malatya ilinin sosyo-ekonomik gelisim projeksiyonu
Projectionof socio-economic development of Malatya city by system dynamics approach
  1. Tez No: 215541
  2. Yazar: HASAN SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Küresellesme ve bilgi teknolojisindeki gelismelerle birlikte, sistemlerin yapısı dahada karmasıklasmıs ve sürekli degisen çevre sartları, sistemleri anlasılması ve çözülmesiugras isteyen problemlerle karsı karsıya getirmistir. Bu problemlerin çözümü; sisteme birbütün olarak bakan disiplinler arası yaklasımların kullanılmasını gerektirmistir.Sosyo-ekonomik gelisme ve bölgesel gelisme modelleri sözü edilen karmasıklıgıyapılarında yogun olarak barındırırlar. Dıs müdahaleler sistem üzerinde etkide bulunmaklabirlikte, asıl degisimler sosyo-ekonomik sistemlerin içsel yapılarından kaynaklanır. Çoksayıda geri bildirim döngüsüne sahiptirler, zaman içerisinde degisirler ve genellikle budegisimler dogrusal olmayan yapıya sahiptirler.Sistem dinamigi; sosyo-ekonomik sistemlerin modellenmesinde, ileriye dönüktahminler yapılmasında, sistemde iyilesme saglayacak politikaların belirlenmesindekullanılabilecek en uygun yaklasımlardan biridir. Sistem dinamigi yaklasımında, geribildirimlerin gösterilmesi kolayca yapılabilir, farklı senaryolar altında model denenebilir.Sistem dinamigi disiplinler arası bir yaklasımdır ve diger yaklasımların araçlarını da kullanır.Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı Malatya'nın sosyo ekonomik gelisimprojeksiyonunun yapılmasında sistem dinamigi yaklasımı kullanılmıstır. Tez çalısmasında,Malatya'nın sosyo-ekonomik sistemi modellenmis ve farklı senaryolarla 2005-2030 yıllarıarasında tahminler yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Globalization and the advancement in information technology and telecommunicationrendered the structure of the existing socio-economic systems much morecomplicated; and the continuously changing environment in today?s world paved way tomore sophisticated problems. The changes that we are facing nowadays, and the problemsassociated with it, are forcing us to develop new systems and solutions that would have aholistic perspective which would also involve using interdisciplinary techniques andmethods.Socio-economic and regional development models are among the examples thatencompass the aforementioned sophistication in their structure. Although outsideinterferences have certain impacts on the system, fundamental changes emerge from withinthe internal structure of the socio-economic systems. These systems change over time andthey have a tendency to be non-linear with regard to the developments within the system.System dynamics is one of the best approaches in the development of socioeconomicsystem models, making hypothesis and the identification of policies that wouldprovide improvement in the system. System dynamics approach offers easy access topossible outputs under different scenarios. System dynamics is an interdisciplinary approachand it uses the tools and models employed by them.Because of the aforementioned reasons, system dynamics approach will be used inthe project related to the socio-economic development of Malatya. In this study the socioeconomicstructure of Malatya will be put in a model in order to see certain developmentsand changes under different scenarios through 2005-2030