Uçuş emniyetinin sağlanmasında insan unsuru ve bu süreçte mesleki eğitimin önemine ilişkin bir araştırma
A study on human factors in ensuring the flight safety and importance of occupational training in the process
  1. Tez No: 215543
  2. Yazar: ELİF AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Günümüzün sosyo-teknik sistem organizasyonlarında iki eleman bir arayagelir: teknoloji ve insan. Yüksek risk taşıyan havacılık sektöründe bu iki elemanınsistem içinde emniyete olan etkilerinin izlenmesi gerekmektedir. Teknolojikgelişmeler emniyetin artmasına ve çevre, makine, aksamdan kaynaklanabilecekkazaların azaltılmasına imkan sağlamaktadır. Ancak, araştırmalar insan faktöründenkaynaklanan emniyetsiz hareketlerin, kazaların, hataların ise yadsınamayacak orandaolduğunu ve bu konuda aktif önlemlerin alınması gerektiğini göstermektedir.Tezimizde, havacılıkta insan faktörü kavramı açıklanmaya çalışılırken; insanfaktörünün, sistem içinde hata ve ihlale sebep olabilecek özelliklerinin saptanmasıiçin geliştirilmiş hata modelleri incelenmiştir. Kaza ve hataların önlenmesi, tespitiçalışmaları için kurulacak bir emniyet yönetiminin sisteminin temel elemanlarıaçıklanmıştır.Tezin araştırma bölümünde teknisyenlerin emniyet ile ilgili uygulamaları vekamu işletmesi ile özel havayolu işletmeleri arasında emniyetle ilgili farklararaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social-technical system organizations of this era bring two elements together,namely the technology and the human being. Technological improvements contributeto high levels of safety and, consequently, the decline of accidents relevant toenvironment, machine and equipment. However, investigations reveal the fact thathuman-factor related unsafe acts, accidents and failures are at a level which can notbe ignored and require utmost care.This study deals with, and analyses the precautions against human factors,situations contributing to errors and violations, error models for investigations, withthe intention for clarifying the human factors issue. Safety management systemsfunctions to prevent and identify errors, hazards and risks have been studied.The study?s research section aims to determine tehnicians? safety treatments,and to determine the differences between public civil airline and private airlines?safety practices.iv