Yönetsel etik kavramının örgütlerde uygulanması
Application of managerial ethics on organizations
- Tez No: 215552
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tezimizde yönetsel etik kavramının bir örgüt yapısı içerisinde uygulanması konusunuinceledik. Konu ile ilgili olarak ilk önce temel kavramları ve teorik temeli sonrasındayönetsel etigin bir örgüt içerisinde kimler tarafından ve hangi yöntemler ileuygulanacagını açıkladık. Arastırmada envanter çalısması yolu ile 36 firmaincelenmistir. Firmaların yönetsel etik ile ilgili kavramlara ne ölçüde sahip oldugutespit edilmistir. Yapılan iliski analizinde etik ile ilgili kodlara sahip olma ileegitimlere sahip olma arasında düsük, etik kodlar ile ilgili egitimlere sahip olmaarasında ise etkisiz bir iliskinin oldugu bulunmustur.Tez yedi ana bölümden meydana gelmis, ilk bölümde Etik kavramı, etikdavranıs ve etik davranıslar ile ilgili yaklasımlar, ikinci bölümde sosyal sorumluluk veyönetsel etik kavramları ve aralarındaki farklılık ve benzerlikler, üçüncü bölümde etikdısıdavranıslar ve ikilemler, dördüncü bölümde yönetsel etik programı uygulayıcıları,besinci bölümde yönetsel etik üzerine olan uygulama metotları, altıncı bölümdeuygulama süreci anlatılmıstır. Yedinci bölümde ise yapılan arastırma anlatılmıs,envanter çalısması sonucu elde edilen bulgular degerlendirilmis ve iki tane hipoteztestinin sonuçları ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
In our thesis we analyzed of how managerial ethics apply in an organizationstructure. Firstly we explain fundamental concepts and theoretical base of subject afterwe examine applicators and application methods of managerial ethics. In our researchwe analyze 36 business according to inventory research method. We get some findingsabout managerial ethics level of firms. On the other part of our research we find thatthere is low relation between developing ethical codes and organizing ethical trainingand also we find that developing ethical codes and ethical codes training are irrelevantfacts.In our thesis we have seven main chapters. In first chapter we analyze ethicsand ethical behavior as a concept and we explain approaches about ethical behavior, insecond chapter we explain social responsibility, managerial ethics and differencessimilarities between these two subjects. In third chapter, unethical behaviors andethical dilemmas, in fourth chapter managerial ethics program? s applicators, in fifthchapter application methods of managerial ethics and in sixth chapter managerialethics application process were analyzed by us. In the seventh chapter we describe ourresearch, we evaluate findings which are determined by inventory research and weexpose results of our hypothesis tests.