Çağrı merkezlerinde çalışanların iş tatminlerinin performansa etkisi ve iletişim sektöründe bir araştırma
The effect of job satisfaction of the employees in call centers over performance and a research on communication sector
  1. Tez No: 215551
  2. Yazar: ÖZLEM TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı temel olarak, Çağrı Merkezi kavramını tanıtmak, Çağrı Merkezi çalışanlarının iş tatmininin önemini vurgulamak, iş tatminini etkileyen faktörleri incelemek ve Türkiye'de yeniden yapılanma kapsamındaki büyük iletişim firmalarından birinde Çağrı Merkezi çalışanlarının iş tatminlerinin performanslarına etkisini incelemektir. Yapılan araştırma ile insan kaynakları ve tüm yönetimin; çalışanların mevcut tatmin durumunu ve bunun performansa etkisini görmelerini sağlayıp, geliştirme gereken yönler tespit edilmeye çalışılmış, gerekli görülen öneriler belirtilmiştir. Araştırma esnasında anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin SPSS istatistik analiz paket programıyla değerlendirilmesi sonucunda iş tatmini ile performans değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve güçlü bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is basically, to learn about call center, to emphasize the importance of the job satisfaction of a call center employee, to observe the factors that affect job satisfaction and to observe the effect of job satisfaction over performance of employees of the call center in a large and reformated Turkish communication company. During this research employees job satisfaction and affects on performance in progress is observed. Also the issues that should be developed are determined as an output in order to be examined by human resources and the whole management for an improvement action, and suggestions about these results are given. The research is based on a questionnaire form and after the evaluation of the job satisfaction and performance variables in SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), in between a positive and a high correlation is found.