Osmanlı Medinesi: XVI.yy'da mukaddes bir şehrin idarî, sosyal ve ekonomik yapısı
The Ottoman?s Medina: Administrive, social and economical structure for the holly city during the 16th century
- Tez No: 215561
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN M. EMECEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
XVI. yy'da Portekiz donanması Kızıldeniz sahillerine gelmiştir. Bu olayınakabinde Osmanlılar, batı cephesinde benimsedikleri fetih siyaseti durdurarak Arapdünyasına yönelmiştir. Bu durum Yavuz Sultan Selim döneminde gerçekleşmiştir.1517 yılında Yavuz Sultan Selim Mısırı feth ettikten sonra, Osmanlı idaresine çoksayıda şehir ve bölge eklenmiştir. Bu şehirlerin arasında Medine yer almaktaydı.Osmanlılar mukaddes bir şehir olarak Medine'ye büyük önem verdiler. Burayı maddîve manevî bakımdan desteklediler. 1517 yılından itibaren XVI. yüzyılın sonunakadar Medine'de Osmanlı Devleti tarafından idarî, sosyal ve ekonomik değişiklerdüzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Portugal navy entered to the Red sea coasts in the beginning of XVI.century. After this event, The Ottomans stopped the method that has been accepted inthe west side and turned to tha Arapic world. This position turned to be true in theperiod of Yavuz Sultan Selim. Yavuz Sultan Selim conquested Egypt in the 1517.After the conquest of Egypt they are alot of city and district be added to theOttomans. The city of Medina was a one that have been become under the Ottomansadministration. The coming of the Ottomans to the Arapic world saved the mentionddistricts from the Portugal threat. Medina was given very important by the Ottomansfor its especial relgious attitude. From 1517 up to the end of XVI. century they arealot of administrational, social and economical changed have been arranged by theOttomans state in the city of Medina.