Kütüphane ve bilgi-belge merkezlerinde verimlilik yönetimi
Productivity management at libraries and information-documentation centres
- Tez No: 215564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalısmanın amacı, ?bir bilgi isletmesi olan Kütüphane ve Bilgi-BelgeMerkezlerinde verimlilik artısını saglamak ve bu artısı sürdürmek, yönetiminörgütsel amaçlar ve hedefler dogrultusunda verimliligi planlaması, programlaması,güdülemesi, insan kaynakları ve diger kaynaklar arasındaki esgüdümü de saglayarakyönetmesiyle kısaca verimlilik yönetimi ile mümkündür? hipotezini dogrulamaktır.Çalısmada kullanılan arastırma yöntemleri, dokümanter (belgesel) analiz vebetimleme yöntemleridir. Kullanılan veri toplama teknigi ise, konuyla ilgili olarakdaha önceden yapılmıs çalısmaların bulundugu dokümanların analizi teknigidir.Arastırma bes bölümden olusmaktadır. lk bölümde verimliligin tanımıyapılmakta, kısaca tarihçesinden bahsedilmektedir. Ayrıca, verimliligi artıranfaktörler ile verimlilik ölçüm ve analizine de deginilmektedir. kinci bölümde,verimlilik yönetiminin tanımına yer verilmekte ve verimlilik artırma stratejileri ileverimlilik artırma programları açıklanmaktadır. Yine bu bölümde, verimlilikartırmada insan kaynaklarının etkili yönetiminin önemine de deginilmektedir.Üçüncü bölümde, tamamen verimlilik artırma teknikleri üzerinde durulmaktadır.Dördüncü bölüm, verimlilik yönetimi çalısmalarının Kütüphane ve Bilgi-BelgeMerkezlerinde uygulanabilirligi hakkında bir fikir vermeyi amaçlamaktadır. Besincibölümde ise, Kütüphane ve Bilgi-Belge Merkezlerinin verimliligi önündeki engelleranlatılmakta ve çözüm önerileri sunulmaktadır. Arastırma, sonuç, kaynakça ve eklerbölümüyle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to verify the hypothesis that, ?to provide anincrease in the productivity of Library and Information-Documentation Centreswhich is an information business and to keep this increase created is possible throughplanning, programming and motivating the productivity in accordance with theorganizational purposes and targets of the management, also through management byproviding the coordination between human resources and the other resources, brieflyit is possible through productivity management.? The research methods used in thisstudy are documentary analysis, and description methods. Data collection techniqueused is the analyses of the documents which include the studies that were realizedbefore associated with the same subject.The study consists of five sections. In the first section, `productivity? is definedand its historical perspective is dwelt on briefly. In addition, productivity analysisand measurement, along with the factors increasing the productivity, are discussed.In the second section, productivity management is defined and the strategies andprogrammes that increase the poductivity are explained. Also in this section, theimportance of effective management of human resources is emphasized. In the thirdsection, completely the techniques that increase the productivity are stressed. In thefourth section, main goal is to give an idea about the applicability of these studies,which will increase the productivity, at Library and Information-DocumentationCentres. In the fifth section, the productivity obstacles Library and Information-Documentation Centres face are stated and in response to these problems somesolutions are offered. The study ends with the conclusion, reference, and appendixes.