Kurumlarda devir ve bölünme işlemlerinin vergilendirilmesi
Taxatoin of corporate takeovers and divisions
- Tez No: 215570
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Şirket yeniden yapılanmaları pek çok ülke hukukunda vergisiz olarakgerçekleştirilen yeniden yapılanmalardır. Kurumlarda devir ve bölünmeişlemlerinin vergilendirilmesi adlı bu çalışmada, şirket yeniden yapılandırmatürlerinden olan devir ve bölünme işlemlerinin vergilendirme esasları Türk, AB veAB üyesi olan Avusturya hukuku açısından incelenmiştir. Devir ve bölünmeişlemleri her üç hukuk çerçevesinde de vergisiz gerçekleştirilebilen şirket yenidenyapılanmalarıdır. Çalışma üç bölüm halinde yapılarak Türk, AB ve Avusturyahukukunda yeniden yapılanmaların esasları incelenmiştir. Türk ve AB hukukudetaylarıyla ele alınmış, AB üyesi olan Avusturya hukukunun incelenmesiyleçalışma tamamlanmıştır. Türk ve AB hukuku üzerinde durularak mevcut sorunlarve AB yolundaki Türkiye'nin ileride önüne çıkabilecek sorunlar bakımından ABhukukundaki son durum analiz edilmiştir. Avusturya örneği ile de örnek olaylararacılığıyla Türk-AB ?Avusturya mevzuatı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In many countries corporate reorganizations are non-taxable reorganizations. Intaxation of corporate takeovers and divisions taxation foundamentals of takeoversand divisions which are corporate reorganizations are analyzed according toTurkish, EU and Austrian legislations. Takeovers and divisions are non-taxablereorganizations in those legislations. The thesis are divided in three chapters thatcontain analyzes of Turkish, EU and Austrian legislations. Taxation of corporatetakeovers and divisions mainly focuses on comparing of Turkish and EUlegislations by analyzing the current issues in EU. In last chapter Turkish-EU andAustrian legislations are analyzed by comparable cases.