Hisse senedi endeksi üzerine düzenlenen vadeli işlem sözleşmelerinin portföy sigortalamasında kullanılması: Türkiye piyasaları için uygulama
Portfolio insurance by using stock index futures: An application for Turkish capital markets
  1. Tez No: 215571
  2. Yazar: GÖKHAN UGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Portföy sigortası dünya piyasalarında yaygın olarak kullanılan bir risk yönetim stratejisidir. Portföy spot piyasa ürünleri kullanılarak da sigortalanabilmektedir; ancak sağladığı işlem ve maliyet avantajları nedeniyle bu stratejide en çok tercih edilen ürün hisse senedi endeksi üzerine düzenlenen vadeli işlem (endeks futures) sözleşmeleridir. Türkiye'de endeks vadeli işlem sözleşmeleri Şubat 2005 tarihinden itibaren İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda (VOB) işlem görmektedir. Bu çalışmada Türkiye için yeni bir enstrüman olan endeks futures sözleşmeleriyle portföyün başarılı bir şekilde sigortalanıp sigortalanamayacağı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, özellikle futures sözleşmelerinin yanlış fiyatlandırılmasının strateji performansını olumsuz etkilediği, ancak yine de kabul edilebilir bir başarı oranıyla portföy sigortasının VOB'da işlem gören endeks futures sözleşmeleri ile yapılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Portfolio insurance is assumed to be one of the widely accepted risk management strategies in the world. Although a portfolio can be insured by using spot market instruments, stock index futures appear as the most preferred tool in terms of easy transaction and low costs. Stock index futures have been traded in Turkish Derivatives Exchange (TURKDEX) since February 2005. This study questions whether portfolio insurance can be done successfully by using the stock index futures traded in TURKDEX. According to the results of the study, in spite of the negative effects of mispricing, portfolio insurance can be done at an acceptable level in Turkish capital markets.