Veri zarflama analizi (dea) ile Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin sağlık alanındaki etkinliklerinin değerlendirilmesi
A comparative study in efficiency of health care systems of Turkey and European Union countries via data enveleopment analysis
- Tez No: 215572
- Danışmanlar: DOÇ. MEHPARE TİMOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışmada, performans, performans ölçüm yöntemleri, verimlilik, etkinlik, etkilik, üretim olanakları kümesi, ?Veri Zarflama Analizi? yöntemi, aşamaları, modelleri teorik olarak ele alınarak, Türkiye ve Avrupa Birliği üye ülkelerinin sağlık sistem performanslarının göreli karşılaştırılması yapılmaktadır.Uygulamanın ilk aşamasında, analiz için belirlenen girdi ve çıktı değişkenleri arasındaki ilişki, kanonik korelasyon analizi ile belirlenerek, Türkiye ve Avrupa Birliği'ne üye tüm ülkelerin 2004 verileri için, girdiye yönelik toplam, teknik ve ölçek etkinlikleri Veri Zarflama Analizi ile elde edilmektedir.Çalışmanın ikinci aşamasında; birinci aşamada belirlenen değişkenler kullanılarak, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri, kümeleme analizi kümelere ayrılmaktadır. Kümeleme analizi sonucu, kümelerdeki ülke sayısı azaldığından, adım adım değişken indirgeme yöntemi ile değişken sayısı da azaltılarak ve indirgeme sonucu kalan değişkenler ile Türkiye'nin içinde bulunduğu kümedeki ülkelerin toplam, teknik ve ölçek etkinlikleri yeniden hesaplanarak, Türkiye sağlık sistem performansının etkinliği saptanmakta ve diğer ülkeler ile karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it is theoretically dealt with the concepts of performance, performance measure methods, productivity, efficiency, production possibility set, the method of data envelopment analysis, its stages and models, then it is performed an empirical research on the relatively comparison in health care system performances between Turkey and European Union countries.In the first stage of the empirical research, it is determined the relation between input and output variables using canonical correlation analysis. By employing Data Envelopment Analysis, it is found technical, total and scale efficiencies based on input oriented of Turkey and European Union countries using 2004 data.In the second stage, Turkey and European Union countries are analysed and clustered by ?clustering analysis? using the variables obtained in the first part of this study. With regard to this analysis, since the number of countries in the clusters is reduced, the number of variables is also reduced using stepwise reduction, then with the variables coming from this reduction operation, it is recalculated the total, technical and scale efficiencies for the countries in the cluster that includes Turkey so that Turkey's health care system performance is revealed and compared with the other countries.