Kadir Ali Bek ve camiü't-tevarih'i üzerine dil incelemesi (imla ? fonetik ? morfoloji ? karşılaştırmalı metin ? dizin ? sözlük)
Kadir Ali Bek and linguistical reserach on his Jamiat-Tawarih
- Tez No: 215592
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 587
Özet
Bu çalıgma Kadir Ali Bek'in XVI. yüzyılın sonunda Kasım Hanlıªında kalemealınmıg eserinin dil özellikleri üzerinedir. Çalıgmada eser ve yazarı hakkindabilgilerin yanı sıra eserin bilinen dört nüshasının kargılagtırmalı transkripsiyonlumetni, metnin imla, fonetik ve morfolojik özellikleri verilmigtir. Çalıgmanın sonunaeserin gramatikal dizini eklenmigtir.Tezin ilk kısmında eserin, kendisi, nüshaları ve müellifi hakkında bilgilerverilmigtir. kinci bölümde ise eserin metninde görülen imla özellikleri detaylı birgekilde ortaya konulmugtur. Üçüncü bölüm metnin fonetik özelliklerini ihtiva eder.Dördüncü bölümde metindeki kelimelerin gekil bilgisi üzerinde durulmugtur.Çaªatayca unsurların hakim olduªu eserde müellifin ve müstensihlerin tesiri ilemahallî bazı özellikler de yer aldıgı tespit edilmigtir. Eserin dili Türkçe'ninkargılagtırmalı tarihî grameri açısından önemli malzeme tegkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation devoted to systematic examination of linguistic data of thework composed by Kadir Ali Bek by the end of XVI century in Kasimov Khanate.The dissertation is divided into four chapters. The first chapter of the dissertationincludes detailed information on the author, his work and copies of the manuscript.The second chapter contains detailed explanations on the orthographical featureswhere in use in language of the manuscript. Phonetical features are given in the thirdchapter of the thesis. The fourth chapter describes morphological features of thelanguage of the work.In the linguistical data the Chaghatai components are dominated. Besides, thereis also some local features occured due to author and copiers of the manuscript. Thevocabulary as well as grammatical features of the language of the work will serve asa valuable material for comporative historical grammar of Turkic.