Duygusal taciz (mobbıng) ve organizasyonel sonuçlar üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe br uygulama
Mobbing and its impacts on the results of organizations : A case study in banking sector
- Tez No: 215597
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz is dünyasında fiziksel siddet kadar önemli bir kavram haline gelmis olanmobbing literatürde genellikle çalısanların üzerindeki olumsuz etkileri açısındanincelenmistir. Bu çalısmada ise mobbingin özellikle organizasyonel sonuçlar üzerindekietkisinin ortaya çıkarılması hedeflenmistir. Bu amaçla bankacılık sektörü çalısanlarıüzerinde bir arastırma gerçeklestirilerek çalısanların mobbinge maruz kalma düzeyleriincelenmis ve mobbingin organizasyonel sonuçlar (is tatmini, duygusal baglılık,örgütsel vatandaslık davranısı, verimlilik karsıtı davranıslar, isten ayrılma niyeti)üzerindeki etkisi belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre mobbingin enfazla çalısanın is tatmini ve verimlilik karsıtı davranıslar sergileme düzeyi üzerindeetkili oldugu saptanmıstır
Özet (Çeviri)
Mobbing, which has become an important concept as physical abuse in contemporarybusiness world, has been examined mostly from the point of negative effects onemployees. In this study, it is aimed particularly to explore the effects of mobbing onorganizational outcomes. To this end, a research is conducted on the employees ofbanking sector and employees? levels of being exposed to mobbing and the effects ofmobbing on organizational outcomes (job satisfaction, affective commitment,organizational citizenship behavior, counterproductive behaviors, intention to leave thejob) are examined. According to the results, it is revealed that mobbing has effectsmostly on job satisfaction and counterproductive behaviors.