Dominant factors to stock price determination in İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 21560
  2. Yazar: CEKİ ALTARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
-v- ö Z E T Bu tezde, hisse senedi fiyatlarını etkileyen önemli faktörler İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında incelenmiştir. Bu araştırma yatırım danışmanları ve uzmanları yardımları ile anket kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu araştırmada, hisse senedi fiyatlarının öncelikle ülkenin genel ekonomik durumundan ve makro ekonomik göstergelerin düzeyinden etkilendiği gözlenmiştir. Ayrıca, hisse senedi fiyatlarını etkileyen en önemli faktör belirsizlik öğesidir. Hisse senedi fiyatlarının dalgalanmasındaki elemanlardan birisi siyasi belirsizlik diğeri hükümet müdahalesidir. Yapılan gözlemlerimizde, uzmanların değişkenlere farklı cevap vermelerinin fiyat dalgalanmalarına yol açacağı saptanmıştır. Bu çalışmada İstanbul Menkul Kıymetler Borsası uzmanları ile diğer uzmanlar arasında değişkenlerin hisse senedi fiyatını oluşturmadaki etkisinde fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
-ıv- ABSTRACT In this thesis, dominant factors to stock price determination in Istanbul Stock exchange are investigated. The study was conducted with investment analysts in the stock market through a questionnaire by asking the level of influence of different variables. It was concluded that the level of stock prices are mostly influenced by the general ecomomic situation of the country and the level of macro economic indicators. It is also found that, the uncertainty element inherent in the stock prices is also a dominant factor. The political uncertainty, and the government intervention have strong impact on the level of stock prices. It is observed that the level of influence of variables is appreciated in a broad range by the analysts which could create high volatilty of the prices to new information due to different reaction by the investors. It is also concluded that there is no difference between the members of the Istanbul Stock Exchange and other investment analysts in evaluating the influence of different variables on the stock prices.