Tourette ve kronik tik bozukluğu görülen çocukların aile profilleri, aile içi tutumların tikler üzerindeki etkisi
Family dynamiccof children with tourette disorder of chronic tic disorder and their effect on tic severity
- Tez No: 215604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı Tourette veya Kronik Tik Bozukluğu olan çocukların 1) ailedinamiklerini incelemek ve 2) bu dinamiklerin tik ağırlığı üzerindeki etkisini ölçmektir.TB veya KTB ile ilgili yapılmış olan çalışmalar, ağırlıklı olarak, bozuklukların genetikveya nörofizyolojik nedenleri üzerinde durmaktadır. Yapılan araştırmada ise TB veyaKTB'nin psiko-sosyal etkenleri ele alınmıştır. Olumsuz aile içi tutumların ve annelerinkaygı durumuna olan yatkınlıklarının tik ağırlığı üzerindeki etkileri, toplam 38katılımcı ve anneleri ile yapılan değerlendirmelerle incelenmiştir. 19 TB veya KTB'liçocuktan oluşan vaka grubu ile 19 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubukarşılaştırılmıştır. Vaka ve kontrol grubu yaş ve cinsiyet dağılımı bakımından eşitözellikler sergilemektedir. Tik ağırlığı, Yale Genel Tik Ağırlığını DerecelendirmeÖlçeği İle değerlendirilirken annelerin kaygı seviyesi Durumluluk Süreklilik KaygıEnvanteri ile belirlenmiştir. Aile içi tutumlar, Aile Yapısını Değerlendirme Aracı ileincelenmiştir. Annelerin kaygı durumuna yatkınlıkları bakımından vaka ve kontrolgrubu arasında anlamlı fark belirlenmiştir. Ayrıca annelerdeki kaygı durumunayatkınlık arttıkça tik ağırlığında artış gözlenmiştir. Yine vaka ve kontrol grubuarasında aile içi iletişim, yönetim, yetkinlik ve birlik özellikleri bakımından anlamlıfarklar saptanmıştır. Aile içindeki işleyişin esnek olmaması (yönetim), aile içiproblem çözme becerilerinin zayıf olması (yetkinlik) ve aile üyeleri arasındakiçelişkinin , tik ağırlığı üzerinde olumsuz etki yarattığı gözlemlenmiştir. Araştırma, TBve KTB'nin psiko-sosyal etkenleri üzerinde yoğunlaşmış, elde edilen sonuçlartartışma bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the family dynamics of children withTourette Disorder or Chronic Tic Disorder and their effect on tic severity. Studies ofTourette Disorder or Chronic Tic Disorder have usually focused on genetic andneurophysiologic aspects of these disorders. The current study focuses on thepsycho-social aspects of TD or CTD, which are known to be effective on ticseverity. The effects of unhealthy family environment and maternal relationship ontic severity were examined by 38 children. 19 TD or CTD participants and theirmothers were compared with 19 matched healthy control participants and theirmothers. Tic severity in children was evaluated by ?Yale Global Tic Severity Scale?,whereas mothers were asked to fill a self-report Spielberger anxiety rating scale(?Durumluluk Süreklilik Kaygı Envanteri?). The family profiles were examined by ?AileYapısını Değerlendirme Aracı?. There was a significant difference between anxietyscores of the mothers of TD or CTD group and control group. A positive correlationbetween anxiety level and tic severity was also observed. A significant differencewas found between TD or CTD and control groups? communication skills, sense ofcontrol, individual competance and coorporation within the family. A negativecorrelation between tic severity and sense of control, individual competance and apositive correlation between tic severity and contradiction within the family wereobserved. This study emphasizes the the effect of psycho-social factors on ticseverity. The implications of the findings were also discussed.iv