The tragedy of the south and William Faulkner's stylistic ingenuity: The sound and the fury and absalom, absalom
Güneyin trajedisi ve William Faulkner?ın biçemsel yaratıcılığı: Ses ve öfke ve abşalom, abşalom
- Tez No: 215607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eski Güney'in aristokratik geleneği temel olarak puritan doğruluğu ve ahlaksalbütünlük üzerine kurulmuştu. Sarsılmaz etik değerleri nedeniyle Güney halkıkendisini dış dünyadan soyutlayarak zaman içinde geçmişe dönük yaşayan birtoplum haline geldi. Dolayısıyla, aristokrat sınıfı ahlaksal bir dejenerasyon sürecinegirdi. Tutuculuğunun yanısıra, Güney'in ekonomik temelini oluşturan köleliksistemiyle ilgili sorunları da vardı. Beyazların kölelere olan sömürüsü, kötümuameleleri, ve cinsel istismarı Eski Güney'in giderek kötü bir şöhret kazanmasınaneden oldu. Bununla birlikte, kuzeyin endüstrideki gelişimi sebebiyle iki kesimarasında bölgesel bir anlaşmazlık meydana geldi. Bu durumun sonucunda Güney'inyenilmesi ve kölelik sisteminin son bulmasıyla sonuçlanan Amerikan İç Savaşı(1862-1865) patlak verdi. Güney bölgesi, ekonomik ve ahlaksal çöküşünden aslakurtulamadı. Önceleri bölgenin ileri gelenlerinden olan aristokratlar içe dönük vekaderci insanlar haline geldiler. Asil kökenli bir aile içinde doğan WilliamFaulkner'ın romanlarının odak noktası Güney aristokrasisinin trajik çöküşüdür.Çalışmada Faulkner'ın başlıca iki romanı olan The Sound and the Fury ve Absalom,Absalom!'da Güneylilerin ahlaksal bütünlüğünün dağılmasının tasvirinde yoğunolarak kullandığı biçemsel teknikler irdelenmiştir. İlk evrede her iki romandakiahlaksal çöküş teması incelenmiştir. İkinci evrede her iki romanın anlatısı bireyintoplumdaki yerinden oluşunu Faulkner'ın bilinç akımı, iç monolog, fragmantasyonve yineleme gibi modernist edebi teknikler vasıtasıyla tasviri bakımındanirdelenmiştir
Özet (Çeviri)
The aristocratic tradition of the Old South was basically founded upon puritanuprightness and moral integrity. Because of its unshakeable ethical values, theSouthern community isolated itself from the outer world, and gradually became abackward-looking society. Consequently, the aristocrats moved towards a process ofmoral degeneration. Apart from its conservatism, the South was also troubled withthe system of slavery, which was its financial basis. The white man?s exploitation,maltreatment and sexual abuse of slaves resulted in the gradual disrepute of the OldSouth. Moreover, as a result of the North?s progress in industry, a sectional conflictoccurred between the two regions. The result was the outbreak of the American CivilWar (1862-1865), which ended with the defeat of the South and the cessation of thesystem of slavery. The South was never able to recover its economic and moraldissolution. The previously prominent aristocrats succumbed to self-absorption andfatalism. William Faulkner, who was born to a family with noble origins, focused onthe tragic collapse of the Southern aristocracy in his novels. The present studyexplores Faulkner?s extensive use of stylistic devices in the depiction of thedecomposition of the Southerners? moral center in two of his prominent novels, TheSound and the Fury and Absalom, Absalom! In the first phase, the theme of ethicaldecline in both of the novels has been analyzed. In the second phase, the narratives ofthe two works have been examined in terms of Faulkner?s portrayal of thedisplacement of the self through the modernist literary techniques of stream ofconsciousness, interior monologue, fragmentation, and repetition.