Tennessee Williams tragic heroines in 'The Glass Menagerie' and 'A Streetcar Named Desire'
- Tez No: 22087
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÜÇELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
n ÖZET Amerikan tiyatrosunun en önemli oyun yazarlarından biri olan Tennessee Williams, eserlerinde, kendilerini çevreleyen dünyanın acımasız gerçekleri ile başa çıkamayacak kadar zayıf ve hassas yapıdaki kahramanlarının trajik durumlarını gözler önüne serer. Williams'in özellikle kadın kahramanları, değişen dünyanın acımasızlığı ve kabalığına ayak uyduramadıkları için tükenmeye ve yokolmaya mahkûmdurlar. Kendi kişiliklerini değiştiremeyecekleri için çoğunluğun kurallarına uymayı da kabul etmezler. Kendi sosyal ve duygusal ihtiyaç ve isteklerini kontrol etme uğraşı verirken, toplum onları dışlar ve onları kabul etmeyi reddeder. Çirkin bir dünyada ideali ve güzeli arayan bu hassas kahramanların şansları hiç olmazsa da, aslında verdikleri savaş onların zaferidir. Tennessee Williams'in kahramanlarını klasik trajedi kahramanları seviyesine yükselten de, işte bu savaştır. Bu oyunların en önemli özelliklerinden biri de, Tennessee Williams'in, kendilerini dışlayan bir toplumda varolma acısına katlanamayan trajik kadın kahramanlar yaratmasına uygun bir sosyo-kül türel zemin hazırlayan Güney'e olan ilgisini yansıtmalarıdır.m Bu araştırma, Amerikan tiyatrosunun en önemi f karakterlerinden ikisi olan Amanda Wingfield ve Blanche DuBois'mn trajik özelliklerini ve gerçek dünyaya uyum sağlamaları mümkün olmayan bu karakterlerin uyumsuzluğa sürüklendikleri ve kendi hayal dünyalarına sığınmaya zorlandıkları gerçeğini ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important playwrights of American drama, Tennessee Williams, in his plays, depicts the tragic plight of delicate protagonists who are too weak and oversensitive to deal with the cruel realities of the world around them. The fragile heroines in Williams' plays are doomed to fail and perish since they do not know how to adjust themselves to the harshness and cruelty. They refuse to obey the rules of the majority since they cannot betray their own individuality. They are alienated while attempting to control their own social and emotional needs and desires in a society which does not accept them. In their search for the ideal and for beauty in this ugly world, the sensitive protagonists have no chance at all, but their struggle is their victory. It is this struggle which elevates Tennessee Williams' protagonists to the level of classical tragic heroines. One of the most striking qualities of Tennessee Williams' plays is that they reflect his preoccupation with the South which provided him a suitable socio-cultural background to create the tragic heroines who are unable to face the pain of existence in a society which destroys them.This study aims to analyze the tragic aspects of Amanda Wingfield and Blanche DuBois who are two of the most important characters in American drama and to show that since it is impossible for them to be accustomed to the values of the real world, they are driven to maladjustment and find refuge in their world of illusion.