A feminist reading of Doris Lessing's The Grass Is Singing
Doris Lessing'ın The Grass Is Singing adlı eserinin feminist bir incelemesi
- Tez No: 988178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE ÇİĞDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Doris Lessing, eserlerinde bireysel psikolojiyle toplumsal yapılar arasındaki çatışmayı derinlemesine irdeleyen; özellikle kadın kimliği, sömürgecilik ve ataerkillik temalarını ele almasıyla tanınan önemli bir yirminci yüzyıl yazarıdır. Bu çalışma, Lessing'in The Grass Is Singing (1950) adlı eserini feminist kuram çerçevesinde inceleyerek, romanda ataerkil yapıların kadın karakter üzerindeki baskılayıcı etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. 20. yüzyılın ortalarında Güney Afrika'daki sömürgeci toplum yapısında geçen roman, yüzeyde bireysel bir çöküş hikâyesi gibi görünse de derin yapısında güçlü bir feminist eleştiri barındırır. Analiz, Mary Turner karakteri üzerinden ataerkil toplumun kadın kimliğini nasıl şekillendirdiğini, bastırdığını ve yok ettiğini gözler önüne sermektedir. Romandaki sahneler ve semboller, kadınların baskılanmasını toplumsal yapının temelindeki patriarkal düzenle ilişkilendirerek, bu düzenin köklü bir dönüşüme ihtiyaç duyduğunu savunan radikal feminizmin temel yaklaşımlarıyla örtüşmektedir. Radikal feminist düşüncenin odaklandığı kadın bedeni, ev içi roller, cinselliğin denetlenmesi ve eril tahakküm gibi meseleler, Mary Turner'ın yaşamı aracılığıyla görünür kılınır. Kadınların toplumsal olarak edilgenleştirildiği ve erkek egemen değerler sistemi içinde konumlandırıldığı bir düzlemde Mary'nin yaşadığı yalnızlık, yabancılaşma ve nihai çöküş; ataerkil baskının birey üzerindeki yıkıcı sonuçlarını gözler önüne serer. Bu bağlamda çalışma, bireysel bir kadın trajedisi üzerinden yola çıkarak, ataerkil düzenin kadın bedeni ve kimliği üzerindeki yapısal tahakkümünü açığa çıkarmayı hedefleyen eleştirel bir feminist okuma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Doris Lessing is an important 20th-century writer known for her in-depth exploration of the conflict between individual psychology and social structures in her works, particularly her treatment of themes such as female identity, colonialism, and patriarchy. This study aims to examine Lessing's The Grass Is Singing (1950) within a feminist theoretical framework, revealing the oppressive effects of patriarchal structures on female characters in the novel. Set in the colonial society of South Africa in the mid-20th century, the novel appears on the surface to be a story of individual collapse, but at its core it contains a powerful feminist critique. The analysis reveals how patriarchal society shapes, suppresses and destroys female identity through the character of Mary Turner. The scenes and symbols in the novel relate the oppression of women to the patriarchal order at the core of the social structure, aligning with the fundamental approach of radical feminism, which argues that this order requires a radical transformation. Issues central to radical feminist thought, such as the female body, domestic roles, the control of sexuality, and male domination, are made visible through Mary Turner's life. In a setting where women are socially passive and positioned within a male-dominated value system, Mary's loneliness, alienation, and eventual collapse reveal the devastating consequences of patriarchal oppression on the individual. In this context, the study provides a critical feminist reading that, through the lens of an individual female tragedy, seeks to reveal the patriarchal order's structural domination of women's bodies and identities.