Vefa Lisesi'nin eğitim tarihimizdeki yeri ve önemi
The thesis focuses on the significance of Vefa High School in the history of our education
- Tez No: 215609
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Tezin konusu, Vefa Lisesi'nin eğitim tarihimizdeki yeri ve önemidir. Amacı,1 Eylül 1869 tarihinde yayınlanan Maarif-i Umumiye Nizamnamesi'ne göreoluşturulan modern eğitim kurumlarımızdan biri olan Vefa Lisesi'nin eğitimtarihimizdeki yeri ve önemini ortaya koymaktır. Tezin kapsamı ise, Vefa Lisesi'ninkuruluşundan günümüze kadar geçirdiği isim, statü ve yer değişiklikleri ile eğitimöğretimfaaliyetlerini belirtmektir. Tezin girişinde, Tanzimat dönemine kadar eğitimtarihimizle ilgili genel bir değerlendirme yapılmaktadır. Birinci bölümde, Tanzimatdöneminde eğitim politikamızdaki yenilikler ve açılan yeni okullar ile 1869 MaarifNizamnamesi; İkinci bölümde, Darülmaarif'in idadiye tahvili ve Vefa Lisesi; Üçüncübölümde ise Ahmet Muhtar Paşa Konağının satın alınması ve Dersaadet İdadisi'ninVefa semtine taşınması konuları yer almaktadır. Sonuç bölümünde de OsmanlıDevleti eğitim politikası ile Cumhuriyet dönemi eğitim politikasının uygulandığı birokul olan Vefa Lisesi'nin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Ayrıca, ekler bölümündebelge ve fotoğraflar bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on the significance of Vefa high school in the history of oureducation. The purpose of the thesis is to identify the historical significance of VefaHigh school, which was founded according to the Regulations of the Ministry ofGeneral Education issued one September 1st, 1869. The content of the thesis, on theother hand, mainly covers the changes of names, state and place that Vefa highschool has undergone and it explains the education-teaching activities. Theintroduction presents a general evaluation of the history of our education until theadministative reforms. The first chapter includes novalties in educational politics inthe period of administrative reforms and new schools as well as 1869 regulations ofMinistry of Education. In the second chapter, the change of the house of educationinto high school and Vefa high school and in the third chapter, the purchase of3Ahmet Muhtar Pasha Mansion and Dersaadet high school's move to Vefaneighborhood are explained. The conlusion presents an evaluation of Vefa Hishschool in which both Ottoman educational politics and Republican educationalpolitics are implemented. In addition, appendices section includes documents andpictures.