Balkan Savaşları'nda Türklere yapılan Bulgar mezalimi
Bulgarian atrocities exerted upon Turkish community during Balkan Wars
  1. Tez No: 215634
  2. Yazar: SİBEL ORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
1912 ? 13 Balkan Savaşları'nda yaşanan Bulgar mezalimi, uzun birsüreçte, planlı ve ısrarlı bir şekilde uygulanarak, Müslüman Türkleri yoketmeyi veya dininden, isminden ve geleneklerinden koparmayı amaçlamıştır.Bu doğrultuda Türkler katledilmiş, camiler kiliseye dönüştürülmüş, halkHıristiyanlığı kabule zorlanmıştır. Bunların neticesinde yoğun bir şekilde göçetmeye, Bulgar elinden kaçmaya başlamışlardır.Çalışmamızın birinci bölümü, çalışmanın amacı, konusu, önemi veyönteminden oluşmaktadır.Çalışmamızın ikinci bölümünde Balkan Savaşları'na zeminhazırlayan olaylar ve bu çerçevede Balkan Devletleri'nin kurduğu ittifaktanbahsedilmiştir. Birinci ve İkinci Balkan Savaşları, savaşların sonuçları veBulgaristan ile Osmanlı Devleti arasında imzalanan antlaşmaya dadeğinilmiştir.Üçüncü bölüm, konunun temelini içermektedir. Savaş esnasındaBulgarların Türklere yaptığı katliamlara, uyguladıkları dinî ve sosyalbaskılara, halkın mallarını ve evlerini yağmalamalarına yer verilmiştir.Ayrıca, yaşananların o dönemdeki basın organlarına nasıl yansıdığıörneklerle belirtilmiştir. Bu sayede, gayr-i Müslim azınlıkların dahi Bulgarfaaliyetlerini ayıpladıkları gösterilmiştir. Bu bölümün sonunda ise, mezaliminkaçınılmaz sonu olan göç hareketleri, mezalimin ve göçün bilançosu elealınmıştır.Dördüncü bölümde, önceki bölümlerde yapılan açıklamalara, ekler kısmındaki belge ve fotoğraflara dayanarak genel bir değerlendirme yapılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLERI.ve II. Balkan Savaşları, Balkan Devletleri, Bulgar, Mezalim, Göç, Zulüm
Özet (Çeviri)
Bulgarian atrocities persistently practised over a longperiod throughout Balkan Wars (1912-1913) were aimed atannihilitating the Muslim Turks or otherwise deprive them of theirreligion, traditions and even their names. To this plot, Turks weresystematically massacred, their mosques were changed into churchesand the people were forced to convert to christianity. Consequently theTurkish in masses began to take refuge in Anatolia from the Bulgarianpersecution.The first chapter of this study elucidates the scope, the topicand the significounce as well as the method of the research.As to the second chapter, given are the accounts of the veryevents that led to the Balkan Wars (1912-1913) in addition to theagreement drawn by several Balkan nations in this frame. Also relatedin this chapter are the first and the second Balkan Wars along withtheir consequences and the agreement concluded between the OttomanEmpire and Bulgarian side.The third chapter involving the essence of the topic coversthe massacres, social and religious oppressions applied to the Turkish inaddition to plunders of Turkish properties and households by the samecommunity. This chapter also exemplifies certain events as reported inthe press, which reveals that even the non-muslim minority condemnsuch Bulgarian cruelty. The final part of the same chapter sheds lighton deportation movement as an eventual result of all this attrocity andgives accounts of the persovering oppression.The fourth chapter consists of a general evaluation based on thefacts included in the previous sections and on the evidence and photosincluded in the appendix.KEY WORDSBalkan Wars I and II, Balkan Nations, Bulgarian, Attrocity,Refugel, Cruelthy