Üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin dil öğrenme stratejileri yoluyla kelime bilgilerinin arttırılması
Increasing vocabulary retention of university prep class students through language learning strategies
  1. Tez No: 215635
  2. Yazar: HÜSEYİN EVCİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite İngilizce hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencilerin kullanmış oldukları dil öğrenme stratejilerini, ve bu stratejilerin kelime bilgisine olan etkilerini belirlemektir.Deneysel modele uygun olarak yapılan bu çalışmaya Kocaeli Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölümü'nde eğitim gören iki Alt-orta düzey sınıf öğrencilerinden 23 deney ve 23 kontrol grubu için toplam 46 öğrenci katılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının oluşturulmasında Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri ve Kelime Başarı Testi her iki gruba da uygulanmış olup, strateji envanterinden ve kelime başarı testinden alınan sonuçlar itibariyle gruplar denkleştirilmeye çalışılmıştır.Araştırmada deney ve kontrol grubu öğrencilerinin dil öğrenme stratejilerini belirlemek için Rebecca Oxford tarafından geliştirilmiş ve Melek Demirel tarafından Türkçe'ye çevrilip 2007 yılında geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan ?Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri? kullanılmıştır. Kelime başarı durumları ise; araştırmacı tarafından geliştirilen geçelik ve güvenirliği alınmış kelime testi ile belirlenmiştir.Araştırma sonunda elde edilen veriler, uygun istatiksel teknikler kullanılarak bilgisayar ortamında SPSS 15.0 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde bağımsız t- testi kullanılmıştır.Araştırmada özetle aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:1. Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri sonuçlarına göre, deney grubunun ön ve son uygulamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir.2. Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri sonuçlarına göre, deney grubu ve kontrol grubu son uygulamaları arasında anlamlı bir fark oluşmadığı saptanmıştır.3. Kelime Başarı Testi Açısından deney grubunun ön test ve son test sonuçları arasında manidar bir fark oluştuğu belirlenmiştir.4. Kelime Başarı Testi Açısından deney grubu ve kontrol grubu son test sonuçları arasında anlamlı bir fark oluştuğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the language learning strategies used by university prep class students and their effects on the retention of vocabulary.Using experimental design within this framework, 23 students in the experimental group and 23 students in the control group, total 46 students, from Kocaeli University Department of Foreign Languages Basic English Pre-Intermediate groups participated this study. To determine the experimental and control groups, Strategy Inventory for Language Learning and Vocabulary Test were applied to these both groups and the results were taken into consideration to make these groups equal.In order to determine the language learning strategies of the groups, ?Strategy Inventory for Language Learning? , developed by Rebecca Oxford(1990), and translated into Turkish and reliability and validity of which was checked by Melek Demirel in 2007, was used. In addition, determining their Vocabulary Proficiency, a vocabulary test was developed by the researcher and of which validity and reliability was checked.According to the results of the study:1. There was not a meaningful relationship between the pre and post Strategy Inventory for Language Learning test results of the experimental group.2. There was not a meaningful relationship between the post Strategy Inventory for Language Learning test results of the experimental gruop and control group.3. A meaningful relatioship between the pre and post Vocabulary Test results of the experimental group was found.4. A meaningful relationship between the post Vocabulary Test results of the experimental and control group was found.