Rusya'nın Ermeni meselesindeki rolü
Role of Russia on affair of Armenian
  1. Tez No: 215633
  2. Yazar: ÇİĞDEM SERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tarihte etkin bir rol oynayan Osmanlı Devleti yüzyıllar boyunca düşmanları tarafından içten ve dıştan yıkılmak istenmiştir. Bunun içinde çeşitli entrikalar çevirerek Türklerle dostça yaşayan Ermenileri kullanmışlardır. Genelde başka devletlerin himayesinde yaşayan Ermeniler, tarih boyunca ezilen bir grup olmuşlardır. Ancak Türklerin Anadolu'ya girmelerinden sonra, Türklüğün adil, hoşgörülü, birleştirici anlayış ve inancından yararlanmışlardır. Osmanlı'nın gayri müslimler için sağladığı imkanlardan en çok faydalanan ulus olmakla beraber kendilerine ?Millet-i Sadıka? tanımlaması yapılmıştır.Osmanlı Devleti'nin dağılma döneminde, özellikle I. Dünya Savaşı sürecinde, Osmanlı'ya Avrupa'nın müdahalesi baş gösterince, Türk- Ermeni ilişkilerinde bozulmalar başlamıştır. Ermeniler, Türk toplumundan uzaklaştırılmaya çalışılmıştır. Osmanlı, Rusya'nın girişimi ve diğer devletlerin katkılarıyla yeşertilen suni Ermeni Sorunun önüne geçmek amacıyla ne kadar tedbir aldıysa da bunlar istismar edilmiş, dış devletlerin tahrik ve vaatleriyle Ermeniler, yüzyıllardır refah içinde yaşadıkları toprakları parçalamaya başlamışlardır. Ermeni Komiteleri, Rusya'nın desteğiyle eylemlerine yönelmişlerdir.Çalışmamızı Ermenilerin tarihçesiyle başlattık. Ardından soruna temel olan gelişmeleri ve antlaşmaları aktarıp Rusya'nın soruna dahil oluşu üzerinde durduk. Çalışmamızın devamında ise olayların kronolojik sıralaması paralelinde Rusya'nın uyguladığı politika anlatılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLEROsmanlı Devleti, Ermeniler, Berlin Kongresi, Rusya, Tehcir Yasası
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire which acted effectively in the history,wanted to be destroyed internal and external by it's enemies during centuries. For this,they used Armenian who lived friendly with Turks by dialing various of intrigues. Generally Armenian, who lived under other coutries' protection,have been c rushed durin g the history. But,after Turk's entrance to Anatolia,they've utilized of Turkishness equitable, tolerance, uniting comprehension and belief. Although, they have utilized of possibilities which Otoman supplied for non Muslims, they have been defined as 'Millet-iSadıka?.During the spread of Ottoman Empire, especially, in the process of 1st World War, after the European's interference appeared, the connection between Turks and Armenian started to be spoiled. Armenian, tried tried to be banished from the Turkish society. However Ottoman took measures to avert of false Armenian Problem which emerged by Russian attack and other countries' contributions, they have been exploited and Armenians, with the instigation and the promises of external countries started to demolish the land which they lived comfortably in for centuries. Armenian Committees, steered for to their actions by the Russian support.We started our study with the Armenian historically. Then, we've transferred the progress and the agreements which were basic of the problem. In the progression of our study, in parallel to the chronological ordering of the events, the politic which Russia applied has been explained.KEYWORDSThe Ottoman Empire, Armenian, Berlin Congress, Russia, Law of Emigration