Beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutumlarının belirlenmesi ve çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılması
Determining and comparison of democratic attitudes of physical education teachers accordding to the different variables
- Tez No: 215642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLŞAD MİRZEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutumlarını belirleyerek, tutumların cinsiyet, yaş, medeni durum eğitim seviyesi, mezun olunan yükseköğretim kurumu, meslekteki görev süresi, meslekteki konumlarına (yönetici-öğretmen)ve görev yapılan illere göre ne ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koymaktır.Araştırmaya 2007?2008 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin 7 bölgesinden seçilen (Akdeniz-Mersin, Karadeniz-Samsun, Güneydoğu Anadolu-Gaziantep, İç Anadolu-Eskişehir, Doğu Anadolu- Erzurum, Ege-Denizli, Marmara- Bursa ) 7 il merkezinde bulunan devlet okullarında görev yapan kadrolu 459 (149 Kadın, 300 Erkek) beden eğitimi öğretmeni katılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmenlerin kişisel bilgilerine yönelik 7 maddelik (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim seviyesi, mezun olunan yükseköğretim kurumu, meslekteki görev süresi, meslekteki konum) bir anket ile Büyükkaragöz, Yılmaz ve Kesici (1996) tarafından geliştirilen Demokratik Tutum Ölçeği kullanılmıştır.Toplanan verilerin çözümlenmesinde, beden eğitimi öğretmenlerinin sahip oldukları demokratik tutum düzeylerini belirlemek için ortalama ve standart sapma değerlerine bakılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin cinsiyet, eğitim seviyesi ve meslekteki konum değişkenleri açısından demokratik tutumlarının karşılaştırılması için Mann Whitney U testi yapılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin yaş, medeni durum, mezun olunan yükseköğretim kurumu, meslekteki görev süresi ve görev yapılan il değişkenleri açısından demokratik tutumlarının karşılaştırılması için Kruskal Wallis H testi yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir.Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre;1. Araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutum ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 38.67, standart sapması ise 3.31 bulunmuştur. Elde edilen bu sonuca göre beden eğitimi öğretmenlerinin yüksek düzeyde demokratik tutuma sahip oldukları belirlenmiştir.2. Araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutum puanları arasında cinsiyete göre manidar düzeyde bir fark bulunmamıştır ( p>0.05).3. Araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutum düzeyleri arasında yaşa göre manidar düzeyde bir fark bulunmamıştır ( p>0.05).4. Araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutum düzeyleri arasında medeni durumlarına göre manidar düzeyde bir fark bulunmamıştır ( p>0.05).5. Araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutum düzeyleri arasında eğitim seviyelerine göre manidar düzeyde bir fark bulunmamıştır ( p>0.05).6. Beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutum düzeyleri arasında mezun olunan yüksek öğretim kurumuna göre manidar düzeyde bir fark bulunmamıştır ( p>0.05).7. Araştırma katılan beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutum düzeyleri arasında meslekteki görev süresine göre manidar düzeyde bir fark bulunmamıştır ( p>0.05).8. Araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin demokratik tutum düzeyleri arasında öğretmenlerinin meslekteki konumlarına göre manidar düzeyde bir fark bulunmamıştır.9.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the democratic attitudes of pyhsical education teachers and to mention in what sense their attitudes derive according to their sex, marital status, education level, the university they graduated, working period in their profession, Professional position (director-teacher) the city where they work.The subject;of the study were 459 physical education teachers working as a permanent staff in the state schools in 2007-2008 educational year, from seven cities chosen from seven regins in Turkey (the Mediterranean Region-Mersin, the Black Sea Region-Samsun, the Southerneast Region-Gaziantep, the Central Anatolia Region-Eskişehir, the Eastern Anatolia Region-Erzurum, the Aegean Region-Denizli, the Marmara Region-Bursa).In order to collect data a questionnaire form for personel informations (sex, age, marital status, educatiom level and their working position) and a democratic attitude scale by Büyükkaragöz, Yılmaz and Kesici (1996) were used.İn analyzing of data the average and Standard variations in order to the level of teachers democratic attitudes were used. The Mann Whitney U test was applied to compare sex, educational level and their working position as a physical education teacher. The Kruskal Wallis H test was used to compare age, the university they graduated, marital status, working period and the city they work. Significant figure was found as p0.05).3. Among democratic levels of teachers who participated in this study, there was no spesific difference according to their age (p>0.05).4. Among democratic levels of teachers who participated in this study, there was no spesific difference according to their marital status (p>0.05).5. Among democratic levels of teachers who participated in this study, there was no spesific difference according to their education level (p>0.05).6. Among democratic levels of teachers who participated in this study, there was no spesific difference according to the university they graduated (p>0.05).7. Among democratic levels of teachers who participated in this study, there was no spesific difference according to their working period in their profession (p>0.05).8. Among democratic levels of teachers who participated in this study, there was no spesific difference according to their working period in their position (p>0.05).9.