Ortaokul öğrencilerinin yapılandırmacı öğrenme ortamına ilişkin tutumları ile öğretmenlerinin demokratik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the attitudes of secondary school students towards constructivist learning environment and their teachers' democratic attitudes in terms of various variables
  1. Tez No: 590107
  2. Yazar: EMRE AKTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyadaki birçok ülke ile beraber Türk Eğitim Sistemi'nde uygulanmakta olan yapılandırmacı öğrenme ortamına yönelik öğrencilerin tutumlarının hangi düzeyde olduğunu ortaya koymak ile bu öğrencilerin, öğretmenlerinin demokratik davranışları karşısında gösterdikleri tutumların belirlenip çeşitli demografik değişkenler açısından bir farklılık olup olmadığının belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. 2015-2016 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Kars İli Merkez İlçe sınırları içerisinde bulunan ortaokullarda öğrenim gören ortaokul öğrencileri içerisinden, basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen örneklem grubundan tarama yöntemiyle elde edilen verilerin analiziyle bu öğrencilerin yapılandırmacı öğrenme ortamına ilişkin tutumları ile öğretmenlerinin demokratik tutumları arasında negatif yönde ve düşük düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the level of attitudes of the students towards the constructivist learning environment which is applied in Turkish Education System together with many countries, to determine the attitudes of these students towards their teachers' democratic behaviors, to determine whether there is a difference in terms of various demographic variables and to examine the relationship between them. According to the analysis of the data obtained from the sample group selected by simple random sampling method among the secondary school students studying in secondary schools located in the central districts of Kars Province by using a screening method in the spring term of the 2015-2016 academic year , there was a negative and low correlation between the attitudes of these students towards the constructivist learning environment and their teachers' democratic attitudes.