11 Eylül sonrası Türkiye'nin Ortadoğu'ya yönelik dış politikası
The relationships of Turkey with Middle East and the geo-strategic, geopolitical and geoeconomical
- Tez No: 215656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
11 Eylül Sonrası Türkiye'nin Orta Doğu'ya Yönelik Dış Politikası başlığıyla ortaya konulan bu çalışmada bölgesel ve küresel boyutta, Türkiye'nin Orta Doğu'yla ilişkileri ve bu ilişkinin bölgesel ve küresel düzeyde sahip olduğu jeostratejik, jeopolitik ve jeoekonomik nitelikleri tahlil edilmiş, bu unsurların iki yönlü olarak Türkiye tarafından algılanıp algılanmadığı ve netice olarak birer dış politika argümanına dönüştürülüp dönüştürülmediği araştırılmıştır. Bu araştırma yapılırken küresel ve bölgesel dengelerin oluşmasında etkin olan unsur ve aktörlerin Türkiye'nin Orta Doğu'ya yönelik dış politikasına etkileri gözlemlenmeye çalışılmıştır. Bunu müteakip, ulaşılan bilgiler ışığında Türkiye'nin gelecek vizyonuna ilişkin değerlendirmeler ve çözüm önerileri sunulmuştur.Türkiye sahip olduğu tarihi, coğrafi ve kültürel koşullarla, küresel ve bölgesel boyutta önemli bir yere sahiptir. Çalışmanın nihai amacı bu hususun altının çizilmesi ve bu hususun ortaya koyduğu imkanlardan istifade yollarının gösterilmesidir. Bu bağlamda dış politikanın mutlak amacı olarak nitelenebilecek olan ulusal çıkarların maksimize edilmesi yolunda bir nebze de olsa katkıda bulunabilmektir.
Özet (Çeviri)
The relatiolhhips of Turkey with Middle East and the geo-strategic. geopolitical and geoeconomicalcharacteristics of this relationship on the regional and global levelwere analysed in both regional and global dilnension in this study which is put forwardwirh the title of Foreign Policy of Turkey for the Middle East after 11th September. Andit was also researched whether these factors were perceived byTurkey in two directions and consequently converted into foreign policy argument or not.When carrying out this research, it was tried to observe the influences of thefactors and actors which are influential in forming global and regional balance on theforeign policy of Turkey for the Middle East region. Following this. in light of theinfonllation reached. the evaluations and solution suggestions for a future vision ofTurkey are presented.Turkey has an ilnportant place in the global and regional dimension together with itshistorical. Geographical and cultural conditions. The final purpose of the study is tounderline this Blatter and to indicate the ways of benefiting from mentioned opportunitiesas put forward by this matter. In this respect. to make contribution tothe way of maximising the national interests that could be charactcrised as an absolutepurpose of the foreign policy.