ABD'nin 11 Eylül sonrası Ortadoğu'ya yönelik dış politikası ve Türkiye üzerine etkileri (2001-2011 dönemi)
US foreign policy for the Middle East after September 11 and effects on Turkey (2001-2011 period)
- Tez No: 786650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU DERSAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma ile ABD'nin Ortadoğu'ya yönelik 11 Eylül'den Arap Baharına kadar olan on yıllık dönemdeki dış politikasının detaylı olarak analiz edilerek bu politika sonrası bölgede yaşanan dönüşümün bölge ülkelerinin demokratikleşmesine ne kadar hizmet ettiğinin ve Türkiye'nin bu süreçten ne şekilde etkilendiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda şu araştırma sorularına odaklanılacaktır: Özgürlük ve demokrasi yayma girişimleriyle otoriter rejimleri değiştirmek isteyen ABD'nin bölge ülkelerinin istikrar ve bütünlüğünü bozmadan zemini sağlam bir demokratik toplum yaratabilmesi mümkün müdür? 2001 sonrası on yıllık süreçte ABD'nin etkisiyle bölgede ve Türkiye'nin komşularında yaşanan değişim ve dönüşüm; Türkiye'nin ulusal bütünlüğü için bir tehdit oluşturmuş mudur? ABD'nin 11 Eylül sonrası politikası, Türkiye'nin siyasal ve toplumsal yapısını şekillendirmede nasıl bir rol oynamıştır? Her toplumun kendine has değerleri olup bu değerler önemsenmeden dışarıdan yapılan müdahalelerle zemini sağlam demokratik bir toplum yaratmak mümkün görünmemektedir. Terörle mücadele adına iç barışı kökten sarsacak argümanlarla dışarıdan müdahale edilmesi, hem ülkedeki stabilitenin hem de bölge ülkelerindeki dengelerin bozulmasına neden olmaktadır. Bölge ülkeleri ile işbirliği yapmadan, bölge çıkarları gözetilmeksizin baskıcı politikalar izlenmesi, bölgedeki istikrar ve refahın sağlanamayacağını göstermektedir. 11 Eylül sonrası uygulanan ABD dış politikasıyla Ortadoğu'da yaşanan sürecin Türkiye açısından olumsuz sonuçları olduğu değerlendirilmektedir. ABD'nin 11 Eylül sonrası politikasının Türkiye'nin siyasal ve toplumsal yapısında da etkileri olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, the US foreign policy towards the Middle East in the ten-year period from 9/11 to the Arab Spring will be analyzed in detail. It will be focused on how the transformation in the region after this policy has served the democratization of the countries in the region and how Turkey has been affected by this process. In this context, the following research questions will be posed: Is it possible for the USA, which wants to change authoritarian regimes with its attempts to spread freedom and democracy, to create a democratic society with a solid ground without disturbing the stability and integrity of the countries in the region? In the ten-year period after 2001, the change and transformation experienced in the region and Turkey's neighbors under the influence of the USA; posed a threat to Turkey's national integrity? What role did the post-9/11 policy of the USA play in shaping Turkey's political and social structure? Every society has its own values, and it does not seem possible to create a democratic society with a solid ground by outside interventions without considering these values. In the name of the fight against terrorism, foreign intervention with arguments that will radically shake the internal peace causes both the stability in the country and the balance in the countries of the region to deteriorate. Following top-down policies without cooperating with the countries of the region and without considering the interests of the region shows that stability and prosperity in the region cannot be achieved. It is thought that the post-September 11 policy of the USA has effects on Turkey's political and social structure.