Uluslararası sermaye hareketlerinin gelişmekte olan ülkelere olası etkileri: Türkiye örneği
The probable effects of international capital flows towards the developing countries: Turkey survey
- Tez No: 215728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT KARABIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın amacı uluslararası sermaye hareketlerinin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini incelemektir. İlk bölümde; dünyadaki uluslararası sermaye hareketlerinden bahsedilmektedir. Uluslararası sermaye hareketlerinin nedenleri ve çeşitleri hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde uluslararası sermaye hareketlerinin gelişmekte olan ülkelere yönelmesinin nedenlerinden ve sonuçlarından bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki Uluslararası sermayenin hareketlerinin gelişim seyri, etkileri ve uluslararası sermaye için uygulanan politikalardan bahsedilmiştir. En sonunda ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of international capital flows on the Turkish economy. In the fırst chapter, the international capital in the world has been mentioned. Some information about the reasons and types of the international capital flows has been given. In the second chapter, the reasons and the results of international capital flows towards the developing countries has been mentioned. In the third chapter, the movement of developing, affects of international capital flows in Turkey has ben mentioned. At the end, a general evaluation has been done.