Enerji iletim hatlarının periyodik kontrol ve periyodik bakım işlerinin hizmet alımı yoluyla karşılanmasının fizibilitesinin analiz edilmesi
Feasibility analysis of outsourcing energy transmission lines? periodic review and repair tasks
  1. Tez No: 215727
  2. Yazar: MURAT İN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Elektrik enerjisinin insan hayatındaki önemi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Öyle ki günümüzde elektrik enerjisi kullanım miktarı gelişmişliğin göstergelerinden biri sayılmaktadır. Elektrik enerjisi söz konusu ise üretim, iletim ve dağıtım sistemlerinden bahsetmek mümkündür. Bu sistemlerin her birinde arızaların asgari düzeye indirilebilmesi için periyodik kontrol ve periyodik bakımlarının yapılması gereklidir. Elektrik enerjisi ile ilgili olarak faaliyet gösteren kamu kuruluşları çoğunlukla bu görevi kendi personeli aracılığı ile yerine getirmektedir. Ancak son yıllarda değişik nedenlerle bu görevin özel sektörden hizmet alımı yoluyla karşılanması yönünde düşünceler oluşmuştur.Bu çalışmanın amacı elektrik iletim sistemi içerisinde yer alan enerji iletim hatlarının periyodik kontrol ve periyodik bakımlarının hizmet alımı yoluyla özel sektöre yaptırılmasının fizibilitesini hazırlamaktır. Bu amaca yönelik olarak ilk bölümde literatür taraması yapılmış ve yatırım kavramı ile fizibilite konularında ayrıntılı açıklamalarda bulunulmuştur. Sonraki üç bölümde sırasıyla elektrik enerjisi hakkında temel bilgilere, ülkemizdeki elektrik iletim sistemine ve enerji iletim hatlarının periyodik kontrol ve periyodik bakım işlerinin mevcut uygulamasına yer verilmiştir. Son olarak da enerji iletim hatlarının periyodik kontrol ve periyodik bakım işlerinin hizmet alımı yoluyla karşılanmasının fizibilitesi hazırlanmış ve sonuç bölümünde elde edilen veriler değerlendirilmiştir.Fizibilite etüdü yapılırken bazı varsayımlarda bulunulmuş ve bu varsayımlar altında pazar analizi, ekonomik analiz, teknik analiz, finansal analiz ve hukuki analizler yapılmıştır. Değerlendirme bölümünde ise net bugünkü değer yöntemi kullanılarak değişik senaryolar için projenin kârlılığı incelenmiştir.Sonuç olarak mevcut durum göz önüne alındığında, kârlılık ile ilgili analizler belirleyici olmak üzere enerji iletim hatlarının periyodik kontrol ve periyodik bakım işlerinin hizmet alımı yoluyla karşılanmasının ilgili kurum adına faydalı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of electricity power in humans? life is more and more increasing. As a result, consumption level of electricity energy is commonly accepted as a metric of development. Three important systems of electricity energy are production, transmission and distribution systems. In order to reduce the risk of breakdown in any of those three systems, periodic reviews and repairs must be accomplished regularly. There are certain rules of periodic review and repair tasks, which are usually accomplished by qualified personnel of public energy companies. In recent years, it has been widely discussed that this task must be outsourced from private companies.The main objective of this research is to investigate the feasibility of outsourcing periodic review and repair tasks, which are two important tasks of electricity transmission systems. In the first chapter, a review of investment and feasibility concepts has been given. The succeeding three chapters provide essential information about electricity power, national electricity transmission system, and existing periodic review and repair tasks of energy transmission lines in the country, respectively. In the last chapter, feasibility of outsourcing periodic review and repair services has been examined and discussed.In order to prevent possible discrepancies, a number of assumptions have been made. Then, market analysis, economic analysis, technical analysis, financial analysis, and legal analysis have been conducted. Finally, using net present value approach, profitability of different scenarios has been investigated. The findings of the analyses suggest that outsourcing periodic review and repair activities can be ideal.