The American presidential system: Continuity or change
- Tez No: 21575
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ERGÜDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
VII - ÖZET Amerikan Başkanlık Sistemini betimlemeye ve incelemeye çalıştığım bu çalışmada bazı önemli hususlara dikkati çekmeyi amaçlıyorum: 1. Amerikan Başkanlarının kişilik özelliklerinin yanısıra sistemin ku rumsal işleyişinin önemi. 2. Amerikan Sistemindeki siyaset anlayışında birbiriyle sürekli çatışan - fakat aralarında ezeli bir uzlaşmanın egemen olduğu siyasi kurumların mev cudiyeti. 3. Amerikan Ulusunun karşılaştığı karmaşık sorunları çözümlemek amacıyla yürütmenin güçlendirilmesi ve hükümetlerin bu itibarla ne sınırlar da hilinde başarı kaydedebileceklerini sınama. Amerikan yaşamının önümüzdeki otuz yıl boyunca karşılaşabileceği, ekonomik durgunluk, sivil ve siyasi özgürlüklerin yitimi ve nükleer savaş tehli kesi gibi çelişkiler geleceğin Amerika'sını derinden etkilemektedir. Bu gibi zorlukların etkin bir biçimde giderilememesi durumunda, yüksek düzeydeki Amerikan yaşamı ve yaşam düzeyi - belirgin ölçüde yara alacaktır. Amerikan Hükümetine yönelik söz konusu itiraz kaynaklarını değerlendirmek amacıyla, bu yüksek lisans tezi, eleştirel bir bakış açısıyla Amerikan siyasi sisteminin ne ölçüde Amerikan ulusuna yönelik tehlikelere cevap vermeye muktedir olduğunu inceleyecektir. Bu inceleme, politik kişiliklerin yanısıra politik kurumlar üzerinde yoğunlaşacaktır. Ve yürütme organı üzerindeki sınırlamalar ile hükümetin git gide artan ölçülerdeki etkin hareket etme gereksinimi ele alacaktır.
Özet (Çeviri)
- VI - ABSTRACT As we go about the task of describing and analyzing American presi dential system, one will become aware of certain emphases of this master thesis: 1. the importance of institutional processes as well as personalities. 2. recognition that policymaking requires trade-offs among conflicting goals; and 3. the need to strengthen the capability of executive to deal with the nation's complex problems and to understand the limits on what governments can accomplish. The survival of the American life-style over the next thirty years faces several challenges - such as economic stagflation, the loss of civil and politi cal liberties, and potential nuclear war. If these challenges are not met effec tively, American high quality of life and standard of living could be sharply re duced and possibly destroyed. To assess these complaints about American government, this thesis will critically examine the American political system's ability to respond to American national challenges. This analysis will necessitate a focus on political institutions as well as political personalities. And it will recognize both the limits on executive action and the necessity of improving government's ability to act effectively.