Ekonomi-politika etkileşiminin süreç politikası açısından analizi: Türkiye örneği
The analysis of interrelation between economics and politics in view process policy: The case of Turkey
  1. Tez No: 215755
  2. Yazar: SELİM ŞANLISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Ekonomi ve politika sürekli olarak karşılıklı bir etkileşim içerisindedir. Bununla beraber ekonomi teorisinde politik değişkenlerin içsel değişkenler olarak ele alınması Kamu Tercihi Teorisi ile başlamıştır. Özellikle ekonomik değişkenlerle demokratikleşme arasında kesin ilişkilerin ortaya konamaması, politik istikrarsızlık ile ekonomik değişkenler arasında ortaya çıkan ilişkilerin incelenmesini beraberinde getirmiştir. Son dönemdeki çalışmalarda salt demokratikleşme bileşenlerinden daha çok daha geniş bileşenleri kapsayan politik istikrar değişkeni olarak dikkate aldığımız politik risk endeksinden hareketle ilk kez bu çalışmada kurgulanan politik istikrarsızlık-Büyüme ilişkisi Kuznets Eğrisi yaklaşımı ile analiz edilmektedir. Ayrıca ekonomi-politika etkileşiminin süreç politikası yönlü analizi; düşük ve orta gelirli ülke deneyimi ile Türkiye örneğinden hareketle ele alınmakta ve ekonomi-politika etkileşimini açıklayan yapısal değişkenler yönlü analizlere yer verilmektedir.Bu çalışmada kurulan modeller çerçevesinde politik istikrarsızlığın ekonomik süreç politikası üzerideki etkisi, bu etkiyi açıklayan yapısal değişkenlerin önemi, yapısal değişkenler ile politik istikrarsızlık arasında etkileşim derecesi elde edilen analitik bulgulara bağlı olarak açıklanmıştır. Bu bulgular çerçevesinde politika yapımcılara araç olarak kullanabilecekleri bazı önermeler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economics and politics are continuously interrelated with each other. However regarding political variables as endogenous variables in economic theory has first been determined in Theory of Public Choice. As definite relations between economic variables and democratizing have not been designed, the relations between political instability and economic variables have had to be examined. In recent studies political risk index which is determined as a political stability variable and which containes more components instead of only democratizing components has been used and for the first time in this thesis the relation between political instability and economic growth is analysed by using political instability-growth Kuznets Curve Approach . Besides the analysis of interrelation between economics and politics in view of process policy is made according to low and middle income country experiences and the case of Turkey and analysis containing structural variables are used to explain interrelation between economics and politics.In this thesis by using spesific models the effect of political instability on economic process policy, the importance of structural variables explaining this effect, the degree of interrelation between structural variables and political instability are examined according to analitical diagnosis. Spesific policy suggestions are presented for policy makers according to these diagnosis.