Ortaöğretim fizik dersi itme momentum konusu öğretim programını geliştirme üzerine bir çalışma
- Tez No: 215766
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmanın amacı, liselerimizde geleneksel yöntemlerle uygulanmakta olan fizikdersi İtme ve Momentum konusu öğretim programını, konu bütünlüğü ve kapsam ile öğretimyöntemleri açısından değerlendirerek daha kolay kavranılır ve ilgi çekici bir duruma getirmekiçin öğretim program geliştirmeye çalışmak, bunu yaparken öğretim yöntemi olarak işbirlikliöğrenme yöntemini kullanıp bu yöntemin geleneksel yöntemlere göre öğrenci başarısıaçısından daha etkili olduğunu ortaya koymaktır.Araştırmada ön ölçüm-son ölçüm kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır.Araştırmanın örneklemini İzmir ili Tire ilçesi Tire Anadolu Öğretmen Lisesinde öğrenimgören 10 Fen A, 10 Fen B sınırlarındaki 29 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın veritoplama araçlarını, konu alan uzmanlarının önerileri doğrultusunda hazırlanmış 23 çoktanseçmeli sorudan oluşan ve KR 20 yöntemiyle hesaplanan güvenilirlik katsayısı 0,74 olarakbulunan başarı ölçeği ile öğrencilerin belirli başlıklar altında görüşlerini yazmalarınıistediğimiz kompozisyonlar oluşturmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 11.0 istatistikprogram kullanılmıştır, ayrıca öğrenci görüşlerinin sayısal dağılımı sunulmuştur.Veriler t- testi yardımıyla değerlendirildiğinde deney ve kontrol grubunun ön ölçümsonuçlar arasında anlaml bir fark gözlenmemiştir. Son ölçüm sonuçlar incelendiğinde,geliştirilen öğretim programının işbirlikli öğrenme yöntemiyle sunulduğu deney grubu,geleneksel öğretim yöntemleriyle aktarılan mevcut programın uygulandığı kontrol grubunagöre anlaml ekilde başarılı bulunmuştur.Uygulama sonunda öğrencilerin yazdığı kompozisyonlar değerlendirildiğinde, kontrolgrubu öğrencileri geleneksel öğretim yönteminden memnun olduklarını, yeterli öğrenmedüzeyine ulaştıklarına inandıklarını yazmışlardır. Ancak sürekli ayn yöntemi kullanmakyerine farkl yöntemlerin uygulanmasının daha etkili ve ilgi çekici olabileceğini debelirtmişlerdir.Deney grubu öğrencileri işbirlikli öğrenme yöntemini sevdiklerini, derste hiçsıkılmadıklarını, dersin çok zevkli ve eğlenceli geçtiğini, arkadaşları ve öğretmenleriyleiletişim ve etkileşim becerilerinin geliştiğini belirtmişlerdir.Elde edilen sonuçlara dayanarak, daha nitelikli öğretim program geliştirilmesi veişbirlikli öğrenme yöntemi üzerine baz önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is show that, by evaluating the units of impulse andmomentum in physics being studied by collaborative teaching methods with regard totraditional ways, to be more understood and appealing. While doing this, by using cooperativemethod as learning method and trying to show that this method is more effective whencompared to the traditional methods.In the research, pre-post measurement control group was used. The sample of thisresearch is 29 students in 10A-B grades who are studying in Tire Anatolian Teacher TrainingHigh School in Tire, İzmir. Data collection tools of the research deprive both from thecomposition about which we wanted students to write their comments with some topics andsuccess measurement, KR 20 reliability coefficient of which is 0,74, consisting of 23 multiplechoice questions. SPSS 11.0 statistical software was used in the analyses of data as well asnumerical dispersion of students' comments.No significant difference had been seen among initial measurement results ofexperiment and control groups when data was evaluated by means of t-test. When lastmeasurement results were appreciated, experiment group to whom cooperative learningprogram was used.At the end of the application session, the compositions written by the students wereevaluated, students said that they had been pleased with traditional teaching method and hadgot to the necessary point. They also mentioned that using different methods would be moreeffective and appealing instead of using same methods constantly.Experiment group students mentioned that they loved cooperative learning method,they were not bored with the lessons, the lessons were enjoyable and they also mentioned thattheir ability of relations and communications with their friends and teacher becamesuccessful.In the light of results gained, some suggestions were made over being developed morequalified teaching methods and cooperative learning methods.