Ortaöğretim fizik dersi mekanik (kuvvet, hareket, Newton'un Hareket Yasaları) konuları öğretim programını geliştirme üzerine bir çalışma
A Curriculum development study for the topics of mechanics (forve, motion, Newton's laws of motion) in high school physics
- Tez No: 117001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÇALLICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim Fizik Dersi Mekanik ( Kuvvet, Hareket, Newton'un Hareket Yasaları ) konularının öğretim programı tasarısının hazırlanması ve hazırlanan tasarının seçilen bir ünite ile değerlendirilmesidir. Bu amaçla, program tasarısı geliştirme ilkelerine dayanılarak,“Fiziksel Büyüklükler”,“Doğrusal Hareket”,“Dinamik”ve“Denge”üniteleri için hedefler, hedef davranışlar ile ünitelerin içeriği belirlendi, belirlenen içerik düzenlendi. Seçilen“Dinamik”ünitesinin hedef ve davranışlarım gerçekleştirecek, öğrenci düzeyine uygun öğrenme yaşantıları belirlendi. Araştırmanın modeli, deneme modeli türlerinden biri olan ön test-son test kontrol gruplu modeldir. Geliştirilen programın değerlendirilmesi için, izmir ili, Buca ilçesi, Şirinyer Lisesi, süper lise bölümünde 10. sınıfa devam eden 24 öğrenciden oluşan bir sınıf deney grubu, 25 öğrenciden oluşan diğer bir sınıf ise kontrol grubu olarak rasgele belirlendi ve deney grubuna geliştirilen öğretim programı, kontrol grubuna ise daha önceden izlenen öğretim programı eş zamanlı olarak uygulandı. Değerlendirme aşamasında, araştırmacı tarafından geliştirilen“Dinamik”ünitesi basan testinin ön test ve son test olarak uygulanmasıyla elde edilen veriler SPSS 8.0 for Windows istatistik paket programı kullanılarak çözümlendi. Araştırma sonucunda, her iki öğretim programı sonunda uygulanan basan testi verilerine göre, geliştirilen öğretim programı tasarısının uygulandığı deney grubunun,geleneksel öğretim programının uygulandığı kontrol grubuna göre daha başarılı olduğu bulundu. Ön test ve son testlere verilen yanıtlar incelenerek, öğretim öncesi öğrencilerin sahip olduğu ve öğretim sonrası hala devam eden yanılgılar belirlendi. Elde edilen sonuçlar ışığında,“Fiziksel Büyüklükler”,“Doğrusal Hareket”,“Dinamik”ve“Denge”ünitelerinin daha iyi öğretimine yönelik ip uçlan ve öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to develop a curriculum design for the topics of Mechanics“Force, Motion, Newton's Laws of Motion”for the 10th Grade high school physics lessons and evaluation of the developed program. In order to achieve this, the contents, objectives and behavioral objectives were developed for topics of“Vectors and Scalars”,“Linear Motion”,“Dynamics”and“Equilibrium”units based on the curriculum development principles. Afterwards, appropiate learning activities were determined to achieve objectives and behavioral objectives for the umt of“Dynamics”. Pretest-posttest control group approach was employed as the model of the research. A control group containing 25 students and an experimental group with 24 students, at 10th Grade, Şirinyer High School in İzmir were selected randomly, for evaluating the developed curriculum design. The developed curriculum design to the experimental group and the traditional teaching program were, simultaneously, applied to the control group. The data obtained by means of pre and post achievement tests which was developed by the researcher for“Dynamics”unit was analysed, by using SPSS 8.0 for WINDOWS statistical program, specifically t test. Accoarding to the achievement test results, the experimental group, to whom the developed curriculum design was applied, was found to be more successful than the control group. Examining the answers which was given for the pre and post-tests, students' beliefs before the instruction and remaining beliefs after the instruction were determined. In the light of the obtained results, some tips and methods for a better instruction of mechanics units which were examined were recommonded.