Fizik öğretiminde kullanılan yazılı ölçme türlerinin itme-momentum konusu için karşılaştırılması
- Tez No: 144989
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışma, aynı hedef ve davranışlara yönelik olarak hazırlanmış, fizik eğiliminde kullanılan yazılı ölçme türlerinden objektif ölçme turu olarak bilinen, çoktan seçmeli test, kısa cevaplı test ve doğru-yanlış tipi testleri itme ve momentum konusu için karşılaştırmayı, aralarında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığım tespit etmeyi amaçlamıştır. Aynı hedef ve davranışlara yönelik üç farklı türdeki ölçme araçları, Keçiören Kalaba Lisesi 10 Fen C sınıfında öğrenim gören 32 öğrenciye 2003-2004 Eğitim-Öğretim Yılı, n. döneminde uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda; 1. İtine ve momentum konusu için uygulanan kısa cevaplı test ile çoktan seçmeli test arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 2. îtine ve momentum konusu için uygulanan kısa cevaplı test ile doğru- yanlış tipi test arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 3. İtme ve momentum konusu için uygulanan çoktan seçmeli test ile doğru- yanlış tipi test arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 4. îtine ve momentum konusu için uygulanan kısa cevaplı test, çoktan seçmeli test ve doğru-yanlış tipi test ile öğrencilerin okullarında almış oldukları fizik dersi basan notlan arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.11 Anahtar Kelimeler Fizik Eğitimi, Ölçme ve Değerlendirme, İtme ve Momentum, Çoktan Seçmeli Test, Kısa Cevaplı Test, Doğru-Yanlış Testi.
Özet (Çeviri)
111 ABSTRACT This project, has been purposed of compare to the multiple-choice item test format, short-answer test format and true-false test format which are developed for the same learning outcomes, and are known objective test formats used for writing test formats at the physics education and purposed of establish correlation among the tests for the impulse and momentum subject. The same learning outcomes and these three different sort of measurement formats which had been applied 32 senior students who attends on the science class 10-C in Keçiören Kalaba High School during the second semester of the 2003-2004 educational year. As a result; 1. Between the short-answer test format and multiple-choice item test format which are applied for impulse and momentum subject was found significant correlation. 2. Between the short-answer test format and true-false test format which are applied for impulse and momentum subject was not found significant correlation. 3. Between the true-false test format and multiple-choice item test format which are applied for impulse and momentum subject was not found significant correlation. 4. Among the short-answer test format, multiple-choice Hem test format, true-false test format which are applied for impulse-momentum subject and the students' grade marks on physics lesson on their high school was not found significant correlation.IV KeyWords Physics Education, Measurement and Assessment, Impulse and Momentum, Multiple-choice Item Test Format, Short-Answer Test Format, True-False Test Format.