Resim- iş eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin anasanat atölye tercihleri ile temel tasarım dersine yönelik tutum, algı ve beklentileri arasındaki ilişki
The relationship between main art workshop preference and attitudes, perceptions and expectations towards basic design lesson of the students of art education department
- Tez No: 215785
- Danışmanlar: DOÇ. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmada esas olarak amaç; Resim-İş Eğitimi A.B.D `da, öğrencilerin Anasanat Atölye dersi tercihleri ile onların Temel Tasarım Dersine Yönelik geliştirmiş oldukları tutumları ve bu dersteki iletişim-etkileşime, dersin amaçlarına, içeriğine, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerine, sosyal kültürel etkinliklere, sınıf ortamına, öğretim yöntemlerine, Temel Tasarım Atölyesi ve öğretim materyallerine ilişkin görüşleri (algı) ve beklentileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Araştırma, 6 üniversitede ( Dokuz Eylül Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi) öğrenim gören toplam 475 adet Temel Tasarım dersi 1. sınıf öğrencisini kapsamaktadır.Araştırmada, eğitim alanında kullanmak üzere standart koşullarda yapılan, psikolojik test - Temel Tasarım Dersine Yönelik Öğrenci Tutum Ölçeği ve Temel Tasarım Dersine İlişkin Öğrenci Algı ve Beklenti Düzeyi Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Ayrıca bağımsız değişkenlerle ilgili bilgiler Öğrenci Kişisel Bilgi Formu adıyla geliştirilen bir anket ile elde edilmiştir.Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin çoğunluğunun Resim Anasanat Atölyesini 1.
Özet (Çeviri)
The main objective in this study is to carry out research on the relation between their preferences about the Main Art Workshop course and their attitudes they have developed towards the Basic Design Course and the opinions (perception) and expectations concerning communication-interaction in this course, the objectives and content of the course, psychological consultancy and guidance services, social and cultural activities, the classroom atmosphere, instruction methods, Basic Design Workshop and instruction materials of the students of The Art Education Department..The research covers a total of 475 freshmen in the Basic Design course instructed at 6 universities (Dokuz Eylül University, Marmara University, Gazi University, Çukurova University, Atatürk University and 19 Mayıs University).In the research, data have been collected by a psychological test carried out under standard conditions ? Students? Attitude Scale on Basic Design Course and Students? Perception and Expectation Level Scale Concerning Basic Design Course so as to be used in the field of education.