A study on the improvement of solar pv panel efficiency and power output
Fotovoltaik güneş panellerinin verimlilik ve güç değerlerinin geliştirilmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 536547
  2. Yazar: FAREED ABDULKAREEM ABDULQADER ALTAEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Güneşi sürekli takip etme uygulaması bu sistemlerde kullanılabilmektedir. Fotovoltaik sistemlerde enerji üretimini arttırmak için güneşi sürekli takip eden bir sistem üzerinde araştırma yapılarak elde edilen sonuçlar bu çalışmada sunulmaktadır. Sunulan çalışmada çift eksenli olarak kontrol edilen güneş takip sistemi uygulaması güneş ışınımını en yüksek seviyede alabilmektedir. Bu sistemler genellikle maliyet anlamında irdelenmekte ve uygulanabilmektedir. Çalışmanın temel amacı çift eksen kontrollü güneş takip sisteminin maksimum verimde çalışabilecek şekilde dizayn edilmesidir. Bu amaçla, mikro kontrol sistemleri kullanılarak elektronik kontrol ünitesi tesis edilmiştir. Küresel ve düzlemsel iki farklı kontrol paneli kullanılarak elde edilen sonuçlar mukayese edilmiştir. Sonuç olarak, bu sistemin uygulanabilir olması için en düşük maliyetle en yüksek verimi elde edebilmek adına bu araştırma gerçekleştirilmiş ve literatüre yeni birtakım katkılar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Solar Tracking System is a unit used in many solar energy systems such as for concentrating a solar lens or reflector or orienting a solar panel in the direction of sun. In photovoltaic (PV) systems, trackers enable to reduce the angle of incidence between the incident sun light and the PV panel, which improve the energy generation of the PV panel. In this thesis, we proposed a dual axis tracking system for a PV panel and investigated several factors that should be put in consideration involves: the level of direct solar irradiation, feed-in tariffs in the location in which the system is set up, and also the cost to maintain and install the trackers. The goal of this thesis is to design two axis trackers in PV panel is to place the solar panels perpendicular towards the sun's rays. For tracking system, a spherical solar cell indicator has been used in order to analyzing electrical energy generation for almost all direction in real time to determine the best position that panel should be directed. It consisted of several solar cell arranged on semi spherical structure. The energy product from each cell will be amylases by specific program in microcontroller that will determine best direction that PV panel should be aligned and control the solar trackers in order to rotate on horizontal and a vertical axis. The result shows the the prposed system got a good acuricy and the reltivaly improvement in power generation.