Ce(IV) - 2-hidroksi-1-[4-(2-hidroksietoksi)fenil]-2-metil-1-propanon redoks sistemi ile başlatılan akrilamid polimerizasyonu
Polymerization of acrylamide initiated by the redox system Ce(IV) - 2-hydroxy-1-[4-(2-hydroxyethoxy)phenyl]-2-methyl propan-1-one
  1. Tez No: 215823
  2. Yazar: ŞİRİN HİCRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yeni suda çözünebilir zincir ortası fotoaktif poliakrilamid (PAAm) makrofotobaslatıcısı redoks polimerizasyonu ile sentezlenmistir. ki hidroksi fonksiyonuna sahip 2-hidroksi-1-[4-(2- hidroksietoksi)fenil]-2-metil-1-propanon (HE-HMPP, Irgacure 2959) fotobaslatıcısı ile birlikte seryum (IV) amonyum nitrat ile baslatılan akrilamid (AAm) polimerizasyonu sulu nitrik asitli ortamda incelenmistir. HE-HMPP, AAm ve Ce(IV) konsantrasyonlarının polimerizasyon hızına, polimerlerin mol kütlesine, monomerin yüzde dönüsümüne ve polimerlerin intrinsik vizkozitelerine etkileri incelendi. Fotodegradasyon, IR, 1H-NMR, UV ve fluoresans spektroskopik çalısmaları, zincir ortasında istenen fotobaslatıcı fonksiyonuna sahip poliakrilamidin sentezlenmis oldugunu gösterdi. Elde edilen bu poliakrilamid ön polimeri metil metakrilat (MMA), akrilonitril (AN) ve metakrilik asit (MAA) monomerleri varlıgında fotokimyasal baslatılmıs serbest radikal polimerizasyon yöntemi ile blok kopolimerler elde etmek için kullanıldı. ANAHTAR KELMELER: Redoks Polimerizasyonu, Makrofotobaslatıcı, Poliakrilamid,
Özet (Çeviri)
A new water-soluble mid-chain macrophotoinitiator of polyacrylamide (PAAm) has been synthesized by redox polymerization. The polymerization of acrylamide (AAm) initiated by di hydroxy functional photoinitiator namely, 2-hydroxy-1-[4-(2-hydroxyethoxy)phenyl]-2-methyl propan-1-one (HEHMPP), Irgacure 2959, in combination with cerium(IV) ammonium nitrate has been investigated in aqueous nitric acid. The effects of HE-HMPP, AAm, and Ce(IV) concentrations on the polymerization rate, molecular weight of polymers, monomer conversions and intrinsic viscosities of polymers were investigated. The photodegradation and IR, H-NMR, UV, and fluorescence spectroscopic studies revealed that polyacrylamide with desired photoinitiator functionality in the middle of the chain was obtained. This prepolymer was used in photoinduced free radical polymerization of methyl methacrylate (MMA), acrylonitrile (AN) and methacrylic acid (MAA) to produce block copolymers. KEYWORDS: Redox polymerization, Macrophotoinitiator, Polyacrylamide, Block copolymer