Elazığ ili çilek alanlarında bulunan zararlı böcek ve akar türleri ile bunların doğal düşmanlarının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
The determination of harmful insect and acarina species and their natural enemies of strawberry areas in Elaziğ province
  1. Tez No: 215824
  2. Yazar: MEHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABUZER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Elazıg ilindeki çilek alanlarında bulunan zararlı böcek ve akar türleri ile bunların dogal düsmanlarının belirlenmesi amacıyla amacı ile 2005?2006 yıllarında bu çalısma yapılmıstır. Zararlı ve yararlı türleri belirlemek amacıyla örneklemelerde atrap, gözle kontrol, çukur tuzagı ve kültüre alma metotları kullanılmıstır. Bu çalısmada hareketli böceklerin belirlenmesi amacıyla 35 cm çaplı standart tül atrap kullanılmıs ve toplanan böcekler laboratuara takımlarına göre tasnif edilip teshise gönderilmistir. Bitki aksamında sabit yasayan zararlıların belirlenmesinde ise kösegenler yönünden gidilerek 25 bitkinin yaprak, sürgün, tomurcuk, çiçek ve meyve gözle ve lup yardımıyla incelenmistir. Sayım sonrasında zararlı böcek ve akarların bulasma oranları ve yaygınlıkları tespit edilmistir. Bu çalısma da aynı zamanda ergin çıkısları takibide yapılmıs olup, sürvey yapılan lokasyonlardan alınan bitki parçası ve toprak örnekleri laboratuar kosularında ve iklim odalarında kültüre alınmıs olup, yaprak üzerinde bulunan açılmamıs pupalardan zararlı ve dogal düsman erginlerini çıkısı saglanmıs ve teshis için konu uzmanına gönderilmistir. Toprak altı zararlıların belirlenmesinde çukur tuzak yöntemi kullanılmıstır. Bu yöntemin uygulamasında 100 ml'lik genis agızlı cam kavanozlara %3'lük formalin ve az miktarda deterjan konulup toprak yüzeyi ile aynı düzeye gelecek sekilde gömülerek böceklerin yakalanması saglanmıstır. Bu çalısmanın sonucun da 7 takıma baglı 20 familyaya ait 58 zararlı böcek türü ile 5 takıma baglı 11 familyaya ait 21 yararlı böcek türü tespit edilmistir. Belirlenen bu böcek türlerinden zararlı olarak Polydrusus spp., Philaneus spumarius L., Tetranychus urticae Koch., Thrips tabaci Lind., Frankliniella intonsa Tryb., Aphis gosspypii Glover ve Chaetosiphon fragaefolii Cockerell, yararlı tür olarak ise Chrysoperla carnea Step., Coccinella septempunctata L. ve Adonia variegata Goeze'nın olusturdukları yaygınlık ve yogunluk açısından önemli oldukları gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine of harmful insect and acarina species and their natural enemies of strawberry areas Elazıg province. In the years of 2005 and 2006 in order to determine the harmful and beneficial species the cutting branch, pitfall tarps, and breeding in culture methods were used. As a result of this study, 58 harmful insects species, belonging to 20 families in 7 orders, as well as 21 beneficial species belonging to 11 families in 5 orders were determined. Of the harmful species, Polydrusus spp, Philaneus spumarius L., Tetranychus urticae Koch., Thrips tabaci Lind., Frankliniella intonsa Tryb., Aphis gosspypii Glover, and Chaetosiphon fragaefolii Cockerel were observed as important pests according to widespread and intensity; Of these benefical species, Chrysoperla carnea Step., Coccinella septempunctata L., and Adonia variegata Goeze were observed in terms of widespread and intensity. KEY WORDS: Strawberry, Harmful Insect, Benefit Insect, Elazıg