Pamuk sapının parçalanması ve toprağa karıştırılması üzerine bir araştırma
A research bosed on the cutting of cotton stalk and mixed to eart
- Tez No: 215825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında pamuk hasat sonrasında tarla yüzeyinde kalan pamuk sapının bazı fiziko-mekaniksel özelliklerinin belirlenmesi ve farklı sap parçalama makineleri kullanılarak sap parçalama etkinliği belirlenmeye çalışılmıştır.Pamuk sapının farklı nem düzeyleri için kök boğazından itibaren her 10 cm den itibaren üç farklı bölgeye ayrılmış ve üç farklı bölgesinin ortalama sap çapları ve kesilme dirençleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sap kalınlığındaki artışa paralel olarak kesilme direncinin arttığı gözlenmiştir. Ayrıca pamuk sapının nem düzeyindeki artışla birlikte kesilme direncide artmıştır.Pamuk sapının parçalanması amacıyla freze tipi sap parçalama makinası, zincirli üretim sap parçalama makinası ve bir toprak işleme makinası olan düşey bıçaklı döner tırmık olmak üzere 3 farklı sap parçalama makinası kullanılmıştır. En etkin sonuç freze tipi sap parçalama makinası ile yapılan denemelerde elde edilmiştir. Ancak freze tipi sap parçalama makinası ve düşey bıçaklı döner tırmık kombinasyonu ile yapılan denemelerde parçalanan sapların toprağa karıştığı ve bir sonraki ekim dönemi için uygun bir toprak zemini hazırlandığı gözlenmiştir.Yakıt tüketimi ve iş başarıları karşılaştırıldığında en uygun zaman ve yakıt tüketimi zincirli sap parçalama makinası ile yapılan denemelerde elde edilmiştir. Buna karşın en yüksek zaman ve yakıt tüketimi freze tipi sap parçalama makinası ve düşey bıçaklı döner tırmık kombinasyonu ile yapılan denemelerde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this thesis study, by using the different stalk smashing machines fort he determination some physical-mechanical features of cotton stalk. The stalk smashing has been tried to be determined.The cotton stalks have been separated to three different parts for every 10 cms from the root level for it has different humidity levels and the average stalk diameter and cut resistance have been tried to be determined. Moreover with the increase of humidity in cotton stalk, the cut resistance has increased.Three different stalk smashing machines have been used: stalk smashing machine in milling style, chained stalk machine in milling style, chained stalk machine, soil processing machine, soil processing machine and revolving scratch with perpendicular knife.The best results have been achieved with the stalk smashing machine in milling type. Yet, the experiments did with the stalk smashing machine in milling type with rot tiller combination. It has been observed that the smashed stalk mixed to soil and prepared an appropriate soil surface fort he future sowing period.When compared to oil consumption and work perfection the best timing and economical oil consumption have been achieved at the experiments done by the chained stalk smashing machines. In spite of this, the highest time and oil consumption have been achieved at the experiments done by the stalk smashing machine in milling type with revolving scratch with perpendicular knife combination.