Köy Merkezli Tarımsal Üretime Destek Projesi'nin tarımsal yayım açısından değerlendirilmesi: Şanlıurfa ili örneği
Evaluation from point of view of agricultural extension of Project for Support to Village Focused Agricultural Production: Case of Sanliurfa
  1. Tez No: 215826
  2. Yazar: UMUT KENAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma, Köy Merkezli Tarımsal Üretime Destek Projesi'ni (KÖY-MER) araştırmanın kuramsal temeli olan ?Dizgelerarası Tarımsal Yayım Modeli? ışığında hem danışmanlar, hem de üreticiler açısından çözümleyerek, sorun çözümüne yönelik bir model ve öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda çalışma, tarım danışmanları ve tarımsal üreticiler olmak üzere iki kümeyi oluşturmaktadır. Çalışmada Birinci kümeyi Şanlıurfa İli'nde görev yapan 15 tarım danışmanından 14 ile yapılan anket çalışması oluşturmuş, ikinci kümeyi ise 58 tarımsal üretici oluşturmuştur.Danışmanların % 14.29'u bayan, % 85.71'i ise erkektir. Projenin ilk başlangıcında ilde görev yapan danışman sayısı 15'tir. 2007'de bu sayı 87'ye ulaşmıştır.KÖY-MER Projesi'nin ilkelerinden birisi de, ?danışmanların köylerde ikamet koşulu? dur. Danışmanların tamamı köyde oturmaktadır. Ancak merkez köylerde görev yapan danışmanlar üretimin yoğun olduğu dönemlerde köyde kaldıklarını, diğer zamanda merkezdeki evlerinde kaldıklarını belirtmişlerdir. Danışmanların yaklaşık % 85'i köyde yaşamalarının kendileri için bir sorun olmadığını vurgulamışlardır. Danışmanlar köyde üreticilerle iç içe yaşamak, mesleklerini kendi görev alanındaki köylerde devam etmek istemekte, yalnızca koşulların iyileştirilmesi kendileri için yeterli olabilmektedir.Danışmanların % 85.71'i üretim dönemlerinde çok yoğun olduklarını bu dönemde genelde bütün üreticileri ziyaret etmeye çalıştıklarını belirtmişlerdir. % 14.29'u ise bunu yapmalarının çok zor olduğunu, kendisine danışan olduğu zaman yardımcı olduklarını belirtmişlerdir.Kırsal alanda kadınların tarımsal üretimdeki yoğun emeğine karşın tarımsal yayım çalışmalarından yeterince yararlanamamaktadır. Tarım danışmanlarının yalnızca % 35'i kadınlara yönelik tarımsal yayım hizmeti götürmektedir.Tarım danışmanı üreticilere elinden geldiği kadar her konuda yardımcı olabilmektedir. Ancak tam olarak bilemediği konularda Tarım İl Müdürlüğü (TİM) yaymanlarından bilgi almaktadırlar. Ayrıca tarım danışmanları, görev aldıkları köylerde üreticilerin katılımını sağlayarak Avrupa Birliği destekli projeler de yapmışlardır.Öğrenim derecesi arttıkça üreticilerin çevre koruma ve insan sağlığı konusunda da bilgisinin arttığı saptanmıştır. Bir diğer sonuç ise deneklerin ilaç ve gübrelerin insan sağlığına zarar konusunda, çevreye olan zararı konusundan daha fazla bilgiye sahip olmasıdır. Bu konuda da danışmanın olumlu biçimde katkısı olmaktadır.Danışmanın köyde bulunması danışmanın her konuda başarılı olabileceği anlamına gelmemektedir. Bunun için diğer kimi koşulların sağlanması gerekebilmektedir. Bu koşullar danışmanın yöre üreticisi ile aynı bölgeden olması, bölgeyi iyi tanıması, uzmanlık alanının bölgesinin ürün deseni ile uyumlu olması, iyi bir Hizmet İçi eğitim (HİE)'den geçmiş olması, katılımcılık ilkesini uygulaması gibi çoğaltılabilir.Danışmanlar çalışmalarının etkisini artırmak için, TİM, araştırma kuruluşları, ziraat fakülteleri, üretici örgütleri, belde belediye başkanları, muhtarlar, aşiret ileri gelenleri ile yoğun işbirliği içerisinde olmalıdır. Ayrıca işe alındıkları ilk dönemde ve çalışmalarının ilerleyen dönemlerinden belirli aralıklarla varolan sorunların çözümüne yönelik HİE'den geçmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Study was carried out to develop ?project for support to village focused agricultural production? in theoretical basis ?framework model of agricultural extension? inspiration and suggestions about problems by solving from point of view of both farmer and consultant. On this context, the study forms two groups as agriculture consultant and farmers. There has been taken a poll with 14 agriculture consultants and 58 agricultural producers between the dates of 2007 April-May% 14,29 of agriculture consultants are female and % 85,71 are male. In the beginning of project the number of consultants who worked in city was 15. Nowadays this number has reached to 87.One of the principles of project for support to village focused agricultural production is the necessity for consultants to reside in villages. All of the consultants live in villages. But the consultants who work in villages near centrum said that they stayed in the village when the production is intensive, and another times stayed in their house in centrum. About %85 of consultants emphasized that there?s no matter for them with living in villages. Consultants continue to live within the producers and they want to keep on their jobs in the villages which are their duty area. It?s enough for them only to make working conditions better.% 85,71 of consultants said that they are intensive in the production period and generally try to visit producers during this period. But % 14,29 of them said that it?s hard to do this and they can only help when someone consult them.In spite of the densely labour of women in agricultural production, they can?t benefit from agricultural extension. Only % 35 of agriculture consultants carry off agricultural extension towards women.Agriculture consultants help producers with every subject as well as they do. But they get information from extension workers when they aren?t enough on some subjects. In addition, agriculture consultants have made some projects by way of obtaining the participation of producers with support of EU.It?s determined that when the level of education increased also knowledge of producers increased on the subjects of protecting the nature and human health. One another result is that test subjects have more in formations about damages of drugs and manures to human health than to nature. Also in this subject there are positive contributions of consultants.Existing of consultants in the villages doesn?t mean that they would be successful in every matter. Some conditions may be obtained for this. These conditions can multiply for consultant as; to be same are with producer, to know the area well, to pass from a good training on job, to apply the principle of participation.Consultants should be in the collaboration with agricultural extension services, research organizations, faculties of agriculture, mayors of cities, chiefs and notables of tribes to increase effects of their works. Furthermore, consultants have to pass from HİE during their first period of this job and next periods of their works.