Altıncı hafta canlı ağırlığı bakımından farklı çevrelerde seleksiyona tabi tutulan japon bıldırcınlarının büyüme eğrilerine ait genetik parametrelerin tahmini
Genetic parameter estimation of growth curve of japanese quails selected for increased sixth week body weight in different environments
- Tez No: 215827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYRANİ KONCAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada üç doğrusal olmayan büyüme fonksiyonu (Richards, Gompertz-Laird, ve Logistic) Japon bıldırcınlarının 8 haftalık canlı ağırlık değerleri kullanılarak karşılaştırıldı. Model karşılaştırma kriterleri olarak, çoklu korrelasyon katsayısı (R2), model standard sapması, ve gerçek ve tahmin değerleri arasındaki korrelasyon katsayısı (r) kullanıldı. Bıldırcınların erkek ve dişilerinin 8 haftalık yaşa kadarki büyüme eğrilerinin şeklini tahmin etmek bakımından modellerin isabet dereceleri arasında bir farklılık bulunmamıştır. Bıldırcınların büyüme eğrilerinin analizinde dört parametreli ve uygulaması daha zor olan Richard modelinin yerine, uygulama ve model parametrelerinin yorumlanmasının daha kolay olması bakımından Gompertz-Laird yada Logistic model kullanılması uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Three on-linear models (Richards, Gompertz-Laird, ve Logistic) were compared using 8 week body weight measurements of Japanese quails. Model comparison criterias were multiple correlation coefficient (R2), model standard deviation, correlation between the observed and the estimated body weights. No significant differences was found between the accuracies of the three non-linear models to estimation of growth curves of male and female quails. It is recommended that, interms of ease of interpretation of parameters, two parameters Gompertz-Laird and Logistic models can be used to describe the growth curve of Japanese quails instead of using four parameters Richards model.