Antepfıstığında kullanılan sınıflandırma sistemlerinin incelenmesi ve alternatif bir sınıflandırma sisteminin tasarımı
The investigation of classification systems used for pistahio and construction of an alternetive classification system
  1. Tez No: 215829
  2. Yazar: ÜMRAN ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde bulunan 13 farklı antepfıstığı işleme tesislerindeki sistemler anket çalışması kapsamında incelenmiş ve veriler toplanmıştır. Ayrıca, ülkemizde ve dünyada mevcut olan başlıca sınıflandırma sistemleri araştırılmıştır. İkinci bölümde ise çalışma sistemleri hakkında bilgi edinilerek bunun sonucunda günümüz teknolojisinde, birkaç sistemin birleşmesinden oluşan kombine bir makine imalatı için bazı özellikler belirlenmiş ve bir sistem tasarlanmıştır. Bu çalışmada tasarlanan sistemin en önemli kısmı olan görüntü işleme ve analizi kısmı üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda antepfıstıklarını, bazı özelliklerine göre bilgisayar programlarından Matrix Laboratory (MATLAB) ortamında sınıflandıran bir program yazılmıştır. Bu program sayesinde antepfıstığı görüntüleri üzerinde çalışma imkânı sağlanmış ve sınıflandırma yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the first part of this study, the systems in 13 different pistachio processing stations in Gaziantep and Şanlıurfa region have been observed in the aspect of inquiry and necessary data has been achieved. Besides, the major classification systems in our country and in the world have been studied and related data has teen achieved. At the second part, a combined machine has been designed with the combination of several systems by in formation about the working principles of the systems. At this study, image processing and analysis being the most important part of the system designed in this study have been underlined. As a result of this study, a computer program in which pistachio has been classified in Matrix Laboratory (MATLAB) environment has been written. The images of pistachio can be observed and worked on and classification can be done with the help of this program.