Uzay kafes sistemlerinin sayısal yöntemle analizi
Analysis of space frame systems using numerical method
- Tez No: 215828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİREDDİN MEMMEDOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya'da çelik vazgeçilmez bir malzeme haline gelmiştir. Ülkemizde de çeliğin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bunun nedeni ise, günden güne değişen, artan ihtiyaçlar ve bilinçlenen toplum çerçevesinde, yapılarda özellikle aranan depreme karşı performans, imalatta yüksek kalite ve uygulamada kontrol edilebilirlik, yapı ağırlığının az olması, düşük temel maliyeti, inşaat süresinin kısalması, mekanda tasarruf vb. gibi vasıflara uygunluğudur.Çelik malzeme estetik, işlevsellik, kullanım ömrü gibi yapının rekabet gücünü artıran yönler açısından düşünüldüğünde projelendirmeyi yapan mühendise, yapı tasarımına, programlamaya özellikle detaylandırma ve uygulama konusunda değişik seçenekler sunmaktadır.Bu tez kapsamında SAP 2000 programında modelleme yapılırken, maliyeti ve ölü yükü azaltmak amacıyla daha küçük çaplı profiller denenmiştir. Fakat ölü yük azalmasına rağmen kar ve rüzgar yüklerinin etkisiyle, sistemin analizi yapıldığında kolon ve çubukların sistemi taşıyamayacağı görülmüştür. Maliyeti minimum tutmak amacıyla çubuk ve kolon değerleri büyütülerek en ekonomik ve en güvenli boru çapları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The popularity of using the steel as a construction material has been increased worldwide owing to its indispensability in the current market today. The utilisation of this construction material is swiftly spreading in abroad as well as in our country. The main reasons of this demand are the conformity of steel's performance against earthquakes, high quality in the production, easily controllable in the application, the lightness of the provided contractions, low cost, shorter period of construction, efficiency in the space etc. The efficiency and the reliability of the steel products used in the construction market are being improved on a daily basis since the needs and awareness of society for this material is increasing.Considering the aesthetics, functionality, lifespan of steel and other aspects, the competitiveness of this material is developing in the market. Steel provides various options to the design of buildings i.e. from the design programming to the project handling especially in terms of detailing and application it is a crucial part of modern building construction.In order to reduce the cost and dead load of the system modelled various elements having different diameters are analysed and comparatively small profiles are chosen in modelling process with SAP 2000. Although the small diameters reduces the dead load, the snow and wind loads however caused instability in the colons and bearing elements whilst analysing the system with relatively small diameters. Because of this reason the most economical and safe pipe diameter is obtained by increasing the size of colons and bearing elements meantime concerning the minimum cost.