Antepfıstığında kullanılan pestisitlerin bitki gelişimine etkisi ve meyvede kalıntı düzeyinin toksikolojik olarak değerlendirilmesi
The effect of pesticides used in pistachio on plant growth and toxicological evaluation of residual level in fruit
- Tez No: 754059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pestisit kullanımı son yıllarda artış göstermektedir. Hastalık ve zararlılara karşı yapılan ilaçlamalar bitki fizyolojisinde önemli değişiklikler yaparak vejetatif gelişme ve verimi doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada Siirt antepfıstığı (Pistacia vera var. Siirt) çeşidinde hastalık ve zararlılara karşı yapılan pestisit uygulamalarının vejetatif ve generatif gelişmelere etkisi araştırılmıştır. Ayrıca kullanılan pestisitlerin meyvede kalıntı düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre pestisit kullanımı karagöz dökümünü azaltmış ve sürgün gelişimini fotosentezin artmasıyla birlikte olumlu şekilde etkilemiştir. Ayrıca yapılan pestisit uygulamaları yaprakların klorofil a, klorofil b ve toplam klorofil miktarını artırarak büyüme ve gelişmede etkili olmuştur. Vejetasyon dönemi boyunca yapraklardaki toplam karotenoid miktarı ilaç kullanılmadığı durumda artmış, ilaç kullanımı bitkiye destek sağlamıştır. Bitki besin elementlerinin yapraklarda içeriği ilaçlamaya karşı farklı tepkiler vermiştir. İlaçlama ile yaprakların azot, kalsiyum, demir, mangan ve sodyum içerikleri değişkenlik gösterirken, fosfor, potasyum, magnezyum, bakır ve çinko içerikleri etkilenmemiştir. Fotosentez verimi ve buna bağlı karbonhidrat üretimi ilaçlama ile birlikte artmıştır. Toplam ve indirgen şeker ilaçlama yapılmayan ağaçlarda en az düzeyde kalmıştır. Kalıntı düzeyi bakımından Acetamiprid etken maddeli pestisitin kalıntı miktarı bir ilaçlama ve iki ilaçlama yapılan meyvelerde Maksimum Kalıntı Limitinin (MRL) altında, Fluopyram ve Trifloxystrobin etken maddeli pestisitlerin kalıntı miktarının ise üzerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticide use has increased in recent years. Management diseases and pests directly affect vegetative development and yield through critical modifications in plant metabolism. In this study, the effects of pesticide applications against diseases and pests on vegetative and generative developments in Siirt pistachio cultivar (Pistacia vera var. Siirt) were investigated. In addition, the residue level of the pesticides used in the fruit was quantified. Accordingly, using pesticide reduced bud abscission, and effected shoot growth positively via enhancing photosynthesis. Besides this pesticide applications were effective in growth and development by increasing the amount of chlorophyll a, chlorophyll b and total chlorophyll of the leaves. During the vegetation period, the total amount of carotenoids in the leaves increased in the absence of pesticides, and the use of pesticides provided support to the plant resistance. The content of plant nutrients in the leaves exhibited different responses to pesticide use. While the nitrogen, calcium, iron, manganese and sodium contents of the leaves varied with spraying, phosphorus, potassium, magnesium, copper and zinc contents were not critically affected. Photosynthetic efficiency and related carbohydrate production increased with management. Total and reduced sugar remained at the lowest level in trees that were not sprayed. In terms of residue level, the residue amount of the pesticide with Acetamiprid active ingredient was determined below the Maximum Residue Limit (MRL) in fruits with one spraying and two sprayings group and above the residue amount of pesticides with active ingredient Fluopyram and Trifloxystrobin.