Tam otomasyonlu polikarbon serada topraksız kültürde yetiştirilen hıyarın (Cucumis sativus L.) sulama programının belirlenmesi
Determining irrigation schedule of cucumber (Cucumis sativus L.) at soilless under full automated polycarbonate greenhause conditions
- Tez No: 215832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; Tam Otomasyonlu Polikarbon Serada Topraksız Kültürde Yetiştirilen Hıyarın Sulama Programının belirlenmesi amacıyla CAP'te günlük buharlaşan suyun farklı katları hıyar bitkisine uygulanmıştır. Deneme 2006 yılında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yer alan Araştırma Geliştirme (AR-GE) sera kompleksinde gerçekleştirilmiştir. Toplam buharlaşmanın katları, bitkinin gelişimi dikkate alınarak ve gün içerisindeki uygulama aralıklarına bağlı kalınarak, ardışık dört farklı tarihte değiştirilmiştir. Bu değişim tarihleri sırasıyla 14.04.2006?30.04.2006 tarihleri arasında buharlaşmanın 2.5, 3.5, 4.5 ve 6 katı alınarak, konulara gün içersinde 2, 3, 4 ve 5 kez sulama suyu uygulanmıştır. 30.04.2006-08.05.2006 tarihleri arasında buharlaşmanın 2.5, 4.0, 5.5, ve 7.0 katları alınarak konulara gün içersinde 2, 3, 4 ve 5 kez sulama suyu verilmiştir. 08.05.2006?02.06.2006 tarihleri arasında buharlaşmanın 2.5, 5.0, 7.5 ve 10 katları alınarak konulara gün içerisinde 6, 7, 8 ve 9 kez sulama suyu uygulanmış ve son olarak 02.06.2009?21.06.2006 tarihleri arasında buharlaşmanın 2.5, 5.0, 7.5 ve 10 katları konulara göre gün içerisinde 10, 11, 12 ve 13 kez sulama suyu verilmiştir.Çalışmada ilk ve %50 çiçeklenme süresi, pazarlanabilir verim, pazarlanamaz verim, toplam verim, drenaj hacmi, bitki boyu, ana gövde çapı, meyve ağırlığı, meyve boyu, meyve çapı, biyokütle, C vitamini ve klorofile ait parametreler incelenmiştir. Sulama suyu ve uygulanan besin miktarı artıkça meyve verimi, bitki boyu, ana gövde çapı, meyve ağırlığı, drenaj miktarları önemli çıkmıştır (P0.05).Sera ortamında erkencilik için yapılan tarımsal yatırımlarda, teknoloji kullanımımı ve girdilerden optimum faydanın sağlanması, optimizasyonuna bağlıdır. Bu amaçla yürütülen çalışmada, topraksız kültürde perlit ortamında suyun ve su ile uygulanan besin içeriklerinin miktarı titiz programlarla belirlenebilir. Böyle bir çalışma, sulama programı için yapılmış ve en uygun sonuçlar bitkini gelişim dönemlerine bağlı kalınarak, dikimden sonra (02.03.2006 tarihinden) yaklaşık 6 hafta eşit su verilmiştir. Daha sonraki tarihlerde CAP'ın farklı katları (6.0, 7.0, 10.0 ve 10.0) ve gün içerisinde değişik kezleri 2, 2, 6 ve 10 sırasıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was; to determine the irrigation scheduling of cucumber using CAP under soil less conditions of a full automated polycarbonate greenhouse. The study was conducted in 2006 at research greenhouse of college of agriculture, Harran University.Irrigation rates of CAP depending on number of irrigation events in a day were increased four times at following dates and rates;14.04.2006-30.04.2006, 2.5, 3.5, 4.5 and 6 times of CAP using 2, 3, 4 and 5 irrigation events.30.04.2006-08.05.2006, 2.5, 4.0, 5.5, and 7.0 times of CAP using 2, 3, 4 and 5 irrigation events.08.05.2006-02.06.2006, 2.5, 5.0, 7.5 and 10 times of CAP using 6, 7, 8 and 9 irrigation events.02.06.2009-21.06.2006, 2.5, 5.0, 7.5 and 10 times of CAP using 10, 11, 12 and 13 irrigation events.Observed crop parameters were first and 50% flowering, marketable and unmarketable yield, total yield, volume of drainage, crop height and diameter, fruit weight, height, and diameter, biomass, vitamin C, chlorophyll. Study results indicated that there was a statistically significant (P0.05).For optimum benefit of a fully automated greenhouse and high expenditures, optimization plays an important role. This study results could help to determine optimum amounts of water applications and fertilizations. This study results clearly showed that the best irrigation practice was to irrigate crop 6 weeks after transplanting (02.03.2006) and then the CAP rates of 6.0, 7.0, 10.0 ve 10.0 applied with 2, 2, 6 and 10 irrigation events.