Tam otomasyonlu çorba makinesi tasarımı
Fully automatic soup machine design
- Tez No: 507557
- Danışmanlar: PROF. ŞÜKRÜ KARATAŞ, DOÇ. DR. ÖZGEN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplumsal hayatta insanların acil durumlardaki açlık ihtiyacını, herhangi birinden istekte bulunmadan karşılamaları amacı ile tam otomasyonlu çorba makinesi tasarımı yapılmıştır. Makine, sadece çorbayı bardakta veren sistemlere nazaran, Türk toplumuna uygun, kasede çorba ve ekmek ihtiyacını karşılayan, aynı zamanda kendini temizleyen, malzeme eksikliğini kurulacak sistemle e-posta ya da web üzerinden merkeze bildiren sisteme sahiptir. Malzeme aynı zamanda yöresel tarhana yapımında atık olarak kalan toz tarhana kullanımını sağlayacaktır. Sistem otomasyon tabanlı PLC üzerinden kontrol edilmekte ve operatör panel ile görsel desteği sağlamaktadır. Aynı zamanda GSM modem veya fiber hatları ile merkezi sisteme gerekli bilgileri aktarmaktadır. Sistem kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Makinenin belediye binaları ve karakol binaları yakınlarında, parklarda ve okullarda olması düşünülmektedir. Makine mekanik tasarımı Solid Works ile hazırlanmıştır. Ayrıca uzaktan izleme modülü geliştirilmiştir. İzleme sistemi iki türde izleme yapabilmektedir. Sistem için kullanılan SQL veri tabanına ait port numarası, modem port yönlendirmesine atanmaktadır. Uzaktan veri tabanı erişimi ile gerekli makine kontrolü sağlanmış olmaktadır. Beckhoff sisteminde doğrudan destek verilen bulut uygulaması ile PLC yazılımına ve yazılıma ait görsel panel yazılımına ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fully automatic soup machine design is made for meeting hunger needs of people in emergency situations without any request from anyone. Compared to systems that only cup soup, there is a system which suitable for Turkish society, meet bowl of soup and bread needs, at the same time self cleaning, report the lack of materials to system over web or e-mail with system to be installed. At the same time, the material will provide the use of dust tarhana as waste in the construction of local tarhana. The system is controlled from the PLC over and have visual support with a operator panel. Also, it transfers necessary information to central system with GSM mode and fiber lines. The system is characterized in that self cleaning. It is thought to take place near the municipality and police stations buidings, in parks and schools to serve the people. Mechanical design is prepared with Solid Works. Also remote monitoring module is developed. Servo motors is designed for bread units and rotary activators for soup preparation mechanism. The monitoring system can monitor two types. The port number of the SQL database used for the system is assigned to the modem port forwarding. With remote access to the database, the necessary machine control is provided. Beckhoff system is directly supported by the cloud application with the PLC software and written visual panel software can be accessed.