Tuz, herbisit ve bazı yabancı otların pamuk ve buğday bitkilerinde klorofil ve bazı enzim aktiviteleri üzerine etkileri
Effect of salt herbicide and some weed plants on chlorophyll and enzyme activity of the cotton and wheat
  1. Tez No: 215836
  2. Yazar: MEHMET DEME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu araştırma 2006-2007 yılları arasında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak Pamuk ve Buğday kültür bitkileri ile Sorghum halepense, Cynodon dactylon, Amaranthus retroflexus, Sinapis arvensis ve Avena fatua yabancı otları, tuz, Trifluralin, Fluazifop-p-butyl, Cladinofop propargyl ve Tribenuron methyl etkili maddeli herbisitler kullanılmıştır. Deneme saksılarda, tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre tuzluluktaki artışa bağlı olarak tohumun birim zamandaki çimlenme hızı ve çimlenme oranı azalmıştır. Pamuk ve buğdayda artan tuzlulukla ters orantılı olarak toplam klorofil, klorofil a ve klorofil b miktarının azaldığı görülmüştür. Peroksidaz enzim aktivitesi, pamukta ilaçlamadan 13 gün sonra Trifluralin + 150 mM NaCl'de önemli derecede artmıştır. Pamuk polifenol oksidaz (PPO) oranı ise ilaçlamadan 13 gün sonra, Fluazifop p buthyl + 150 mM NaCl uygulamasında önemli derecede artmış, fakat Trifluralin uygulamalarında ise artan tuzluluğa bağlı olarak azalmıştır. Buğdayda ilaçlamadan 13 gün sonra Cladinofop propargyl + 75 ve Cladinofop propargyl + 150 mM NaCl ile Tribenuron methyl + 75 ve Tribenuron methyl + 150 mM NaCl uygulamalarında, POD aktivitesi önemli derecede artmıştır. Buğdayda polifenol oksidaz (PPO) oranı ise bütün uygulamalarda kontrolden düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Agricultural Faculty of Harran University. Cotton, wheat, Sorghum halepense, Cynodon dactylon, Amaranthus retroflexus, Sinapis arvensis, Avena fatua, Trifluralin, Fluazifop p buthyl, Cladinofop propargyl, Tribenuron methyl and salt were main metarials of the study. Treatments were established in pots as four repetation and planned to complete randomised plant design. Germination rates of seeds decreased in treatments depending on increasing salt rates. Total chlorophyll, chlorophyll a and chlorophyll b of the cotton and wheat decreased in treatments depending on increasing salt. Peroxidase enzyme activity (POD) in cotton importantly icreased in Trifluralin + 150 mM NaCl treatments after 13 days application. Also, the activity of Polyphenole oxidase (PPO) of cotton importantly increased in treatments of Fluazifop p buthyl + 150 mM NaCl, but it decreased in Trifluralin treatments although salt rates were increased. The POD activity of the wheat importantly increased in treatments of Cladinofop propargyl + 75 mM NaCl, Cladinofop propargyl + 150 mM NaCl, Tribenuron methyl + 75 mM NaCl and Tribenuron methyl + 150 mM NaCl. The rate of PPO was more less than controle in all treatments.